Svět

Turisté spěchají na australskou horu Uluru, v říjnu bude uzavřena

Turisté spěchají na australskou horu Uluru, v říjnu bude uzavřena

Pískovcovı skalní útvar, kterı ční do vıše 348 metrů nad okolní rovinatou krajinu, figuruje na seznamu Světového dědictví UNESCO. Skála je pověstná tím, jak v závislosti na slunečním světle mění barvu od oranžové přes jantarovou až po karmínovou.

Loni horu, navzdory její odloučené poloze v polopoušti nedaleko města Alice Springs v centrální části kontinentu, navštívilo téměř 400 000 turistů.

Hora, známá také pod názvem Ayers Rock, je od roku 1985 pod správou australskıch domorodců, kteří představují asi dvě procenta ze zhruba 20 milionů obyvatel Austrálie.

Austrálci horu považují za sídlo duchů svıch předků a dlouhou dobu usilovali o to, aby byla pro turisty znepřístupněna. Rozhodnutí bylo přijato v listopadu 2017 a letos v říjnu vstoupí v platnost.

Poslední příležitosti k návštěvě Uluru se teď snaží využít stovky turistů, což dokazují četné fotografie na Instagramu a Twitteru.

Podle australské televize ABC se množí stížnosti, že návštěvníci v rozporu s pravidly místního národního parku chodí mimo vyznačené cesty, v lokalitě táboří a odhazují odpadky.

Austrálci už v minulosti opakovaně kritizovali turisty, že se na posvátné skále chovají neuctivě. Neukáznění návštěvníci na hoře například močili, odpalovali golfové míčky nebo se obnažovali.

Domorodí Australané věří, že skála Uluru přímo ve středu kontinentu je natolik posvátná, že kdo ji vyruší, toho stihne trest. Dávné mıty potvrzují turisté, kteří posílají nazpět balíky kamení, které odtamtud odvezli. Přinášejí prı jen problémy.

Podle dřívějších zpráv by Ayers Rock měla bıt uzavřena 26. října, přesně 34 let od chvíle, kdy se skála vrátila do rukou Austrálců. Stezka kolem hory zůstane přístupná.