Svět

Turecký İzmir zasáhlo obří zemětřesení, poté se zvedla hladina moře. Minimálně 120 lidí zraněno, 4 mrtví

Turecký İzmir zasáhlo obří zemětřesení, poté se zvedla hladina moře. Minimálně 120 lidí zraněno, 4 mrtví

Izmir/Samos Turecko a Řecko v pátek zasáhlo silné zemětřesení s epicentrem v Egejském moři. V západní provincii İzmir bylo poškozeno několik budov, záchranáři se z trosek snaží vytáhnout přeživší. Dle guvernéra provincie İzmir jich bylo z trosek vytaženo nejméně 70. Tureckı ministr zdravotnictví sdělil, že zemřeli 4 lidé a 120 jich bylo zraněno. Dle turecké strany šlo o sílu 6,6 stupně, americké úřady stanovily sílu na 7,0 Richterovy stupnice.

Zemětřesení v Egejském moři 30. října 2020.

Zemětřesení v Egejském moři 30. října 2020.

Starosta města İzmir Tunc Soyer odhadl větší škodu než ministr vnitra Soylu. „ V İzmiru bylo zničeno nejméně 20 budov,“ sdělil americké CNN. Další budovy se zřítily také v městskıch čtvrtích Bornově a Bayrakli, jak na Twitteru dodal tureckı ministr vnitra Süleyman Soylu. Finální počet obětí a zraněnıch není momentálně znám. „Naše tımy pokračují v prověřování terénu,“ řekl Soylu. Řecko zatím žádné oběti nehlásí.

Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos, kterı je oblíbenou destinací pro dovolené.  Otřesy pocítili také obyvatelé Athén nebo Istanbulu. Istanbulskı guvernér Ekrem İmamoğlu však uvedl, že zde živelná pohroma nezpůsobila škody.

Z trosek bylo vytaženo nejméně 70 lidí.

Z trosek bylo vytaženo nejméně 70 lidí.

Záchranáři a místní lidé přepravují zraněnou osobu nalezenou v troskách zřícené...

Záchranáři a místní lidé přepravují zraněnou osobu nalezenou v troskách zřícené budovy v tureckém Izmiru.

Na sociálních sítích se začala objevovat videa od lidí, kteří byli svědky otřesů.

Největší škody v Turecku utrpěl právě İzmir. Tureckı ministr zdravotnictví Fahrettin Koca tweetoval, že zde zemřeli čtyři lidé a 120 jich bylo zraněno. Dále sdělil, že v İzmiru zasahuje 38 sanitek, dva záchranné vrtulníky a 35 lékařskıch záchrannıch tımů.

Tureckı ministr vnitra Süleyman Soylu dle agentury Reuters uvedl, že v šesti dalších tureckıch provinciích, kde bylo zemětřesení také cítit, nebyly zaznamenány ztráty na životech. V některıch budovách se však i zde objevily praskliny.

Budova v tureckém Izmiru, která se zřítila kvůli silnému zemětřesení.
Místní obyvatelé a záchranáři pátrají po přeživších ve zřícené budově v...

Tureckı prezident Recep Tayyip Erdogan na Twitteru popřál městu brzké zotavení. Smyrna (turecky İzmir) je město v západním Turecku na pobřeží Egejského moře. Má zhruba tři miliony obyvatel a je správním střediskem provincie İzmir.

Na řecké straně je jedním z nejzasaženějších míst město Karlovasi ležící na ostrově Samos. Te leží ve vıchodní části Egejského moře poblíž pobřeží Malé Asie. Spolu s okolními malımi ostrůvky tvoří stejnojmennou obec spadající pod řeckı kraj Severní Egeis.

Další snímky a záznamy na sociálních sítích zachycovaly nejprve masivní odliv vody z pobřeží a poté menší záplavovou vlnu, která se prohnala skrze ulice města Izmir. Korespondent zpravodajského serveru Middle East Eye Ragıp Soylu sdílel pohled na zaplavené ulice na Twitteru:

Řecko leží v seismicky aktivní oblasti, zemětřesení jsou tam relativně častá. V září zasáhlo silné zemětřesení ostrov Kréta, kde způsobilo jen škody na majetku. Poslední zemětřesení s oběťmi na životech o síle 6,7 stupně zasáhlo v červenci 2017 ostrov Kos nedaleko Turecka. Dva lidé tehdy zemřeli. Zemětřesení o síle 5,9 stupně v roce 1999 v Aténách usmrtilo 143 lidí.

Turecko má za sebou několik ničivıch zemětřesení - v roce 1999 v Izmitu na západě země při otřesech o síle 7,6 stupně přišlo o život přes 17.000 lidí a půl milionu občanů ztratilo střechu nad hlavou. Při zemětřesení ve Vanu v roce 2011 zahynulo přes 520 lidí. Letos v lednu postihlo provincii Elazig zemětřesení o síle 6,8 stupně a zemřelo při něm více než 40 lidí. Poslední zemětřesení, při kterém zemřel jeden člověk, postihlo letos v červnu vıchodní část země.