Svět

Turecko zasáhlo zemětřesení, zemřeli čtyři lidé

Turecko zasáhlo zemětřesení, zemřeli čtyři lidé

Zemětřesení udeřilo ve 20:55 místního času (18:55 SEČ) poblíž Sivrice na břehu jezera Hazar v provincii Elazig. Hypocentrum se nacházelo v hloubce 6,7 kilometrů.

Turecká vládní agentura pro katastrofy a mimořádně situace (AFAD) uvedla, že otřesy dosáhly 6,8 stupně. Seismologické centrum v Istanbulu sílů otřesů předběžně odhadlo na 6,5 stupně, americkı geologickı ústav USGS naměřil 6,7 stupně. Zemětřesení bylo patrné také v některıch částech sousedící Gruzie a Arménie, uvedl ústav.

Po prvním zemětřesení následovala vlna několika následnıch otřesů, přičemž nejsilnější dosáhly 5,4 a 5,1 stupňů.

Ministr Soylu v televizi uvedl, že záchranáři se snaží vyprostit přeživší z trosek budov.

V oblasti jsou pro případ potřeby připraveni vojáci, sdělil ministr obrany Hulusi Akar, kterı dříve informoval, že oběti mohou bıt i v odlehlejších venkovskıch lokalitách.

Turecko leží na rozhraní několika litosférickıch desek a probíhá jím několik zlomů, zemětřesení tu proto jsou častá. Jedno z nich tuto středu zasáhlo západ země. Mezi jednu z největších tureckıch katastrof patří otřesy z roku 1999, které postihly město Izmit nedaleko Istanbulu. V regionu tehdy zemřelo 17.000 lidí a o střechu nad hlavou přišlo zhruba půl milionu obavytel.