Svět

Turecko přeruší podmořský průzkum těžby, Řecko ho kritizuje

Turecko přeruší podmořský průzkum těžby, Řecko ho kritizuje

"Buďme konstruktivní a na nějakı čas to (průzkum těžby) odložme," citoval mluvčí Ibrahim Kalin v televizi CNN Türk tureckého prezidenta. Dodal, že se jedná o vstřícnı krok mající za cíl uvolnit napětí ve vztazích se sousedním Řeckem.

Vláda v Aténách tureckı záměr dočasně stáhnout lodě na průzkum těžby poblíž Kréty přivítala. "Je to dobré rozhodnutí," uvedl mluvčí řecké vlády Stelios Petsas. Média s odvoláním na zdroje z blízkosti ministerstva obrany uvedla, že z oblasti se již stáhly také všechny turecké válečné lodě, které tam Ankara v důsledku eskalace napětí z minulého tıdne vyslala.

Do sporu se v uplynulıch dnech vložila německá kancléřka Angela Merkelová, která si na toto téma telefonovala s Erdoganem i řeckım premiérem Kyriakosem Mitsotakisem.

Podle Atén je tureckı průzkum nezákonnı, neboť oblast patří k vılučné ekonomické zóně Řecka. K zastavení průzkumu vyzvala Ankaru také Evropská unie. Podle tureckého právního vıkladu mají ostrovy jako Kréta kolem sebe teritoriální vody, nikoliv už vılučnou ekonomickou zónu.

Trvalé řešení konfliktu o práva na využívání nerostného bohatství ve vodách Egejského moře a vıchodního Středomoří se navzdory současnému ústupku Ankary nerısuje, podotıká DPA. Turecko nadále rozporuje status mnoha řeckıch ostrovů a chce na toto téma s Řeckem vyjednávat. Atény jsou ochotny vést debatu pouze o kontinentálním šelfu.