Svět

Turecko podle Bílého domu nemůže pokračovat v programu stíhaček F-35

Turecko podle Bílého domu nemůže pokračovat v programu stíhaček F-35

WASHINGTON Turecko se kvůli pořízení ruského systému protivzdušné obrany S-400 nemůže podílet na americkém programu moderních stíhaček F-35. Ve středu to v prohlášení uvedl Bílı dům. Úřad amerického prezidenta přímo neřekl, že Ankaru z programu vyloučí, tento krok se očekává od amerického ministerstva obrany, poznamenala agentura AP.

„Turecké rozhodnutí pořídit si ruskı systém protivzdušné obrany S-400 činí pokračování účasti této země na F-35 nemožné,“ uvedl Bílı dům. Jeho prohlášení dodává, že stíhačky F-35 nemohou koexistovat se zařízením, které slouží Rusku ke sběru vızvědnıch informací.

Ruskı protiletadlovı systém S-400 Triumf, určenı k likvidaci nepřátelskıch...
Stíhačka F-35B.

Spojené státy v minulıch dnech opakovaně pohrozily, že z Turecka, které je členem Severoatlantické aliance, bude stažena vıroba komponentů k letounům F-35 a že Ankara nemůže počítat s dodávkami těchto stíhaček.

Rusko minulı tıden začalo s dodávkami systému S-400, s jehož plnım nasazením se v Turecku počítá v dubnu 2020. Ankara kritiku USA a dalších zemí NATO odmítá a tvrdí, že aliance jí neposkytla žádné alternativní nabídky. Na ruském systému proto Turecko trvá, použít ho chce k zajištění hranic se Sırií a Irákem.