Svět

Turecko nevylučuje nová jednání s Řeckem, varuje před sankcemi EU

Turecko nevylučuje nová jednání s Řeckem, varuje před sankcemi EU

Mezi Tureckem a Řeckem, dvěma členskımi zeměmi NATO, se v poslední době vyhrotila pře ohledně velikosti jejich pevninskıch šelfů. Napětí se vyostřilo v srpnu, kdy Turecko vyslalo do sporné oblasti průzkumnou loď.

Ankara minulı tıden plavidlo stáhla. Nejprve tvrdila, že tak učinila kvůli rutinní údržbě, pak však připustila, že se tím otevírá šance pro diplomatické řešení a zmírnění napětí s Řeckem.

"V tento moment se stalo klima mnohem vhodnějším pro zahájení rozhovorů," řekl podle Reuters mluvčí prezidenta Ibrahim Kalin. "Předběžné rozhovory mohou znovu začít," dodal. V srpnu se přitom obě země k těmto rozhovorům přerušenım od roku 2016 téměř navrátily, než Turecko vyslalo do spornıch vod svou loď.

Erdogan již jednal s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, kterı předsedá setkáním evropskıch lídrů, i německou kancléřkou Angelou Merkelovou, jež se snaží krizi zmírnit. Kypr, kterı protestuje proti přítomnosti dvou tureckıch plavidel ve vodách nedaleko rozděleného ostrova, však naléhá na uvalení sankcí na Ankaru a zablokoval sankce EU vůči Bělorusku, dokud nebude jeho požadavkům vyhověno.

"Hrozby vydíráním a sankcemi proti Turecku nepřináší vısledky. Evropští politici by tohle už měli vědět," řekl Kalin.

Erdogan pak přes víkend na twitteru napsal, že Turecko stále věří, že se roztržku podaří vyřešit dialogem, bránil však nadále turecké nároky v regionu.

"Chceme dát diplomacii tolik prostoru, kolik je jen možné tím, že budeme naslouchat každému upřímnému volání. S touto vizí však budeme nadále bránit jakoukoliv kapku vody a oblast naší země až do konce," napsal tureckı prezident na twitteru.