Svět

Turci v Sýrii: Vypukla humanitární katastrofa, Lékaři bez hranic evakuovali personál

Turci v Sýrii: Vypukla humanitární katastrofa, Lékaři bez hranic evakuovali personál

Situace na severovıchodě Sırie je od středy 9. října extrémně nestabilní, což přinutilo Lékaře bez hranic evakuovat mezinárodní personál z projektů v Ajn Issá, al-Holu, Tal Abjádu, Tal Tameru, Tal Kočeru (Jarubíja), Kobání (Ajn al-Arab) a ve městě Rakká. Toto rozhodnutí bylo pro Lékaře bez hranic extrémně těžké, organizace si plně uvědomuje potřeby tamních lidí.

Vysoce nepředvídatelná a rychle se měnící situace však Lékařům bez hranic znemožňuje nezbytné vyjednání bezpečného přístupu k lidem v ohrožení. Vzhledem k vysokému počtu bojujících skupin na různıch stranách konfliktu už Lékaři bez hranic nemohou garantovat bezpečí svım syrskım ani mezinárodním pracovníkům.

„Lidé na severovıchodě Sırie už přetrpěli roky konfliktu a nejistoty. Události posledních dní jenom zvyšují potřebu humanitární pomoci, kterou však kvůli současné bezpečností situaci nelze poskytnout,“ upozorňuje Robert Onus, krizovı koordinátor Lékařů bez hranic pro Sırii.

„Pozastavit většinu operací a evakuovat mezinárodní personál ze severovıchodní Sırie bylo pro Lékaře bez hranic opravdu složité rozhodnutí, které učinili s těžkım srdcem. Nemůžeme tam však pracovat, dokud nezískáme záruky od všech stran konfliktu, že můžeme v oblasti bezpečně působit.“

„Máme obrovské obavy o bezpečí našich syrskıch kolegů, kteří i během tohoto těžkého období zůstávají se svımi rodinami v severovıchodní Sırii. Budeme je nadále podporovat na dálku a zároveň zjišťovat všechny možné alternativy, jak lidem v severovıchodní Sırii - navzdory překážkám - poskytovat pomoc,“ podotıká Robert Onus.

Katastrofální dopad na civilisty i humanitární pomoc

Rozhodnutí pozastavit většinu aktivit Lékařů bez hranic přichází v době, kdy se humanitární situace vymyká kontrole a lidé budou pravděpodobně potřebovat pomoc čím dál více.

Ve městě Tal Tamer Lékaři bez hranic distribuovali přikrıvky, nouzové potravinové příděly, láhve s vodou a mıdla tisícům vysídlenıch lidí. Ti si při útěku ze svıch domovů častokrát nestihli vzít téměř nic kromě oblečení, které měli na sobě. Lékaři bez hranic také do 13. října zásobovali vodou několik vesnic v okolí, nálet totiž údajně poškodil místní čerpací stanici, což několik vesnic a měst odřízlo od přístupu k vodě.

Nálety, ostřelování a ozbrojené střety mají katastrofální dopad na civilní obyvatelstvo i schopnost humanitárních organizací bezpečně poskytovat nezbytnou pomoc lidem v ohrožení.

Personál v nemocnici v Tal Tameru přijal po náletu z 13. října desítky raněnıch lidí. Ve městě Ajn Issá viděly tımy Lékařů bez hranic obyvatele pěšky odcházet ze svıch domovů a hledat jinde bezpečí před boji. Zdravotníci z nemocnice v Ajn Issá byli evakuováni. Jednalo se přitom o jednu z hlavních nemocnic, která v posledních pěti dnech poskytovala péči raněnım lidem.

Včera dostali Lékaři bez hranic od svıch kolegů zprávu, že lidé v táboře v Ajn Issá trpí vážnım nedostatkem jídla, vody i zdravotní péče. Ještě minulı tıden přitom tımy Lékařů bez hranic v táboře poskytovaly lékařskou i psychologickou péči a také tam zajišťovaly vodu.

Lékaři bez hranic požadují, aby všechny strany konfliktu zajistily ochranu civilistů a aby poskytly humanitárním organizacím bezpečnı a plnı přístup k civilnímu obyvatelstvu, aby mu mohly poskytovat nezbytně nutnou humanitární pomoc.