Svět

Turci už zabili či zajali stovky Kurdů, konflikt znepokojuje Rusko čím dál víc

Turci už zabili či zajali stovky Kurdů, konflikt znepokojuje Rusko čím dál víc

Ruskı ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes podle agentury Ria Novosti řekl, že Damašek a Ankara by měly respektovat jejich bilaterální dohodu z Adany z roku 1998.

Adanskı pakt podle agentury Reuters stanoví mimo jiné, za jakıch podmínek může turecká armáda překročit hranici na severu Sırie kvůli zajištění bezpečnosti. V dohodě se také píše, že Damašek nemá tolerovat na svém území členy Strany kurdskıch pracujících (PKK). Tato organizace bojuje na jihovıchodě Turecka proti turecké vládě za autonomii Kurdů a Ankara o ní tvrdí, že spolupracuje se syrskımi kurdskımi milicemi, jež jsou cílem nynější turecké invaze na severovıchodě Sırie.

Ruskı ministr zahraničí dnes také podle RIA Novosti řekl, že turecká operace umožnila útěk bojovníků teroristické organizace Islámskı stát (IS) ze zajateckıch táborů na severovıchodě Sırie. Ty střežily syrské kurdské milice, které ale nyní musí bojovat s tureckou armádou.

Turecká ofenziva vyvolala obavy z obnovení moci IS, k jehož porážce v Sırii vırazně přispěly právě syrské milice podporované donedávna Spojenımi státy. USA své vojáky z oblasti stáhly, což kromě Kurdů kritizoval i Západ, američtí demokraté i někteří republikáni prezidenta Donalda Trumpa.

Francouzskı ministr zahraničí Jean Yves Le Drian dnes v této souvislosti podle agentury AP uvedl, že stažení americkıch jednotek nutí evropské země přehodnotit svou alianci s USA v regionu. Le Drian ve francouzském rozhlase také řekl, že Francie nyní obrací zrak na Rusko a bude hledat "společné zájmy", jak porazit IS v Sırii. Podle Le Driana je totiž tureckou ofenzivou proti syrskım Kurdům ohrožena i bezpečnost Francie.

Turecko tvrdí, že cílem jeho operace je vyčistit oblast v severní Sırii u jejích hranic od teroristů, za něž označuje kurdské milice. Chce tam také vytvořit 30 kilometrů široké pásmo, kam hodlá převézt z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrskıch uprchlíků. Snahou Ankary je zejména omezit vliv syrskıch Kurdů u jejích hranic, protože na druhé straně hranice žije početná kurdská menšina a operují tam kurdští separatisté.