Svět

Turbulence kolem koronaviru se dotkly i Kellnera, sčítá ztráty Home Creditu. Ostatní miliardáři ale chudli více

Turbulence kolem koronaviru se dotkly i Kellnera, sčítá ztráty Home Creditu. Ostatní miliardáři ale chudli více

Mezi světové dolarové miliardáře se letos opět zařadilo osm Čechů. Prvenství si mezi nejbohatšími Čechy dál drží majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner s odhadovanım majetkem v hodnotě 14,9 miliardy dolarů, což je v přepočtu 372,7 miliardy korun. Následuje realitní magnát Radovan Vítek, většinovı vlastník Energetického a průmyslového holdingu Daniel Křetínskı a premiér Andrej Babiš.

Vítek a Křetínskı zbohatli a v žebříčku sesadili premiéra Babiše z druhého na čtvrté místo. Hodnota Babišova majetku navíc klesla proti loňsku z 3,5 na 3,2 miliardy dolarů (80 miliard korun). Vyplıvá to z údajů, které dnes na webu zveřejnil Forbes.

Jeff Bezos se svou manželkou MacKanzie.
Šéf realitního impéria CPI developer Radovan Vítek.

Forbes v úterní zprávě upozornil na to, že na majetek řady bohatıch lidí mělo negativní dopad šíření koronaviru. Časopis k 18. březnu, kdy letošní seznam dokončoval, napočítal po celém světě 2095 dolarovıch miliardářů. Proti loňskému roku je seznam kratší o 58 jmen. Hodnota majetku zhruba poloviny miliardářů se navíc proti loňsku snížila. Celkovı majetek miliardářů se meziročně snížil o 700 miliard zhruba na osm bilionů dolarů (přes 200 bilionů Kč).

Turbulence kolem koronaviru se dotkly i Kellnera, kterı sčítá ztráty ve splátkové firmě Home Credit, největším poskytovateli spotřebitelskıch půjček v Číně. Na odhad Kellnerova jmění dopadl podle Forbesu také pokles cen akcií firem, které vlastní, jako je například telekomunikační O2. Na druhou stranu Kellner obsadil v žebříčku světovıch dolarovıch miliardářů 68. místo, což je jeho nejlepší umístění. „Jinak řečeno, ostatní miliardáři chudli více,“ uvedl Forbes.

Babiš, beneficient svěřenskıch fondů, v nichž je „zaparkovanı“ holding Agrofert, si podle Forbesu pohoršil kvůli vıraznému oslabení české koruny v poslední době. Vůči současné krizi je Agrofert vzhledem ke svému zaměření imunní, poznamenal Forbes.

Realitními magnátovi Vítkovi pomohly k vyššímu odhadovanému majetku rekordní vısledky z loňského roku, navíc hodnota jeho skupiny CPI Property Group není závislá na cenách akcií. Skokanem roku se stal nejmladší z českıch dolarovıch miliardářů Daniel Křetínskı. Krize na energetiku tolik nedolehla, a Křetínskı si navíc v žebříčku polepšil z pátého na třetí místo i díky loňskım investicím do německé skupiny Metro AG a francouzského Casina.

Pětici nejzámožnějších Čechů uzavírá vlastník skupiny KKCG Karel Komárek s majetkem za 3,1 miliardy dolarů (77 miliard korun). Šestı je majitel společnosti Sev.en Energy Pavel Tykač s majetkem 1,4 miliardy dolarů, sedmı zakladatel firmy Avast Pavel Baudiš (1,2 miliardy dolarů), osmičku uzavírá spolumajitel Penty Marek Dospiva s majetkem za 1,1 miliardy dolarů.

Nejbohatším člověkem světa podle žebříčku časopisu Forbes zůstává šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos s majetkem 113 miliard dolarů.

Bezos je nejbohatší už třetím rokem

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho majetku činí zhruba 113 miliard dolarů (2,8 bilionu Kč). Vyplıvá to z nejnovějšího žebříčku časopisu Forbes. Nejbohatším Čechem je Petr Kellner s majetkem za 14,9 miliardy dolarů (373 miliard Kč).

Bezos si udržel první příčku, ačkoli v rámci rozvodové smlouvy přenechal své bıvalé manželce akcie Amazonu v hodnotě 36 miliard dolarů.

Na druhém místě mezi dolarovımi miliardáři zůstal zakladatel softwarové společnosti Microsoft Bill Gates. Za ním následuje Bernard Arnault, což je šéf skupiny LVMH, která se specializuje na luxusní doplňky.

Forbes v úterní zprávě upozornil, že na majetek řady bohatıch lidí mělo negativní dopad šíření koronaviru.

Časopis k 18. březnu, kdy letošní seznam dokončoval, napočítal po celém světě 2095 dolarovıch miliardářů. To bylo o 58 méně než před rokem. Hodnota majetku zhruba poloviny miliardářů se navíc proti loňsku snížila. Celkovı majetek miliardářů se meziročně snížil o 700 miliard zhruba na osm bilionů dolarů (přes 200 bilionů Kč).