Svět

"Tsunami" na hranici s Francií. Katalánští separatisté blokují přechod, doprava kolabuje

Na španělsko-francouzském přechodu la Jonquera se dopoledne vytvořily dlouhé fronty aut poté, co dálnici u něj směrem do Francie zablokovalo několik desítek separatistů, kteří tam ráno postavili barikády. Na místě je velké množství policistů na obou stranách hranice, kteří zatím nezasáhli, uvedl deník La Vanguardia.

Hnutí Demokratické cunami oznámilo blokádu přechodu na tři dny. Tvrdí, že jeho cílem je, aby mezinárodní společenství pochopilo, že jediné řešení pro katalánskı problém je "sednout si a mluvit".

Stejné hnutí, které vzniklo teprve před pár měsíci a které místa svıch akcí upřesňuje prostřednictvím mobilní aplikace, zorganizovalo v sobotu pokojné manifestace po celém Katalánsku, během nichž se konaly koncerty.

V polovině října po vynesení verdiktu španělského soudu nad katalánskımi politiky, kteří dostali vysoké tresty vězení za neústavní referendum o nezávislosti z roku 2017, ale mimo jiné způsobilo hnutí Demokratické cunami zácpy u mezinárodního letiště v Barceloně, když tam svolalo demonstranty z centra města. Ti protestovali proti verdiktu soudu nad katalánskımi politiky.