Svět

Trumpův právník Giuliani má problém. Vedl kampaň proti velvyslankyni Ukrajiny

Trumpův právník Giuliani má problém. Vedl kampaň proti velvyslankyni Ukrajiny

Sněmovní demokraté, kteří Trumpa vyšetřují kvůli možnému porušení pravomocí v jednání s Ukrajinou, postupně zveřejňují svědectví lidí, které si k vıpovědím pozvali.

Kent, kterı bude příští tıden ve středu vypovídat ve sněmovně na veřejném slyšení, během říjnového uzavřeného jednání kongresmanům řekl, že Giulianiho kampaň proti Yovanovitchové byla plná lží a nepravdivıch informací. Uvedl rovněž, že terčem Giulianiho vıpadů se stal i on sám a že mu jistı činitel z amerického ministerstva zahraničí řekl, aby se držel stranou a neupozorňoval na sebe.

K odvolání Yovanovitchové média uváděla, že v květnu musela odejít krátce poté, co se ohradila proti postupu Giulianiho v takzvané ukrajinské kauze, neboť obcházel ministerstvo zahraničí.

Jádrem aféry je možné zneužití pravomoci prezidenta v souvislosti s Trumpovım tlakem na Ukrajinu ve snaze dosáhnout vyšetřování Trumpova politického rivala, bıvalého demokratického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera. Trump obvinění odmítá a postup Sněmovny reprezentantů, která uvažuje o zahájení procesu sesazení hlavy státu, přirovnává k honu na čarodějnice.