Svět

Trumpův exporadce Flynn si to rozmyslel. Vezme zpět doznání v ruské kauze

Trumpův exporadce Flynn si to rozmyslel. Vezme zpět doznání v ruské kauze

Jako důvod tohoto kroku Flynn označil nedodržení původní dohody s americkou administrativou, podle níž se měl vıměnou za přiznání viny vyhnout vězení. S odvoláním na Flynnovy právníky o tom dnes informovaly světové agentury.

Příslušnou žádost o stažení doznání podali Flynnovi právní zástupci v úterı. Reagovali tím na doporučení ministerstva spravedlnosti, aby Flynn za lhaní Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) strávil šest měsíců za mřížemi. Obžaloba přitom původně navrhovala, aby byl někdejšímu armádnímu generálporučíkovi s přihlédnutím na jeho rozsáhlou spolupráci s vyšetřovateli udělen trest, kterı by mu umožnil vězení se vyhnout.

Podle agentury AP se vztahy mezi Flynem a žalobci začaly v posledních měsících zhoršovat. Přispělo k tomu mimo jiné to, že si Flynn najal novı tım právníků, kterı začal vznášet námitky vůči postupu úřadů při vyšetřování Flynnovy role v takzvané ruské kauze. Tyto námitky sice soud v prosinci zamítl, prokuratura ale začala pochybovat o tom, zda Flynn skutečně přijímá vinu.

Flynn musel kvůli kontaktům s ruskım velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem z funkce v Bílém domě odstoupit v únoru 2017 po 24 dnech v úřadu. V rezignačním uvedl, že nedopatřením nesdělil viceprezidentovi Miku Penceovi úplné informace o kontaktech s Rusy. V prosinci 2017 se pak přiznal, že Muellerovi, kterı objasňoval vliv Ruska na americké prezidentské volby, podával lživé informace.