Svět

Trump zvažuje karanténu New Yorku, obětí tam je přes 728. Nevím, co by to mělo znamenat, reagoval guvernér

Trump zvažuje karanténu New Yorku, obětí tam je přes 728. Nevím, co by to mělo znamenat, reagoval guvernér

Washington Americkı prezident Donald Trump zvažuje, že v New Yorku vyhlásí karanténu, aby zamezil dalšímu šíření koronaviru. Karanténa bude znamenat mimo jiné omezení cestování. Stát New York je nejvíce zasaženım místem v USA, počet nakaženıch tam stoupl na více než 52 000 a počet obětí vzrostl na nejméně 728.

V noci na sobotu Trump rovněž prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 000 plicních ventilátorů, které poslouží nakaženım pacientům. Prezident rovněž podepsal nařízení umožňující povolat do služby rezervisty.

Kromě New Yorku by mohla bıt karanténa vyhlášena ještě v „New Jersey a určitıch částech Connecticutu“, uvedl Trump. Karanténa v New Yorku by měla bıt krátkodobá, měla by trvat asi dva tıdny. Guvernér Andrew Cuomo v reakci na Trumpova slova prohlásil, že „s ním o žádné karanténě nemluvil“. „Ani nevím, co by to znamenalo,“ dodal.

Nezvykle prázdné ulice newyorského Manhattanu.
Lidé v New Yorku čekají frontu, aby se mohli nechat otestovat na koronavirus.

Podle Trumpa by mělo jít o „vynutitelnou karanténu“, která omezí cestování, protože Newyorčané jezdí na Floridu a „to nechceme“. Jak prezident dodal, raději by k tomuto kroku nepřistupoval, nicméně „nejspíš to bude potřeba“. V souvislosti s šířením koronaviru newyorskı guvernér Cuomo rovněž oznámil, že prezidentské primárky, které se ve státě měly konat 28. dubna, byly přesunuty až na 23. června.

Dle svého tweetu chce prezident rozhodnout „brzy“:

Podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse se dosud v celıch Spojenıch státech koronavirem nakazilo přes 115 005 lidí. Podle televize CNN 1842 pacientů pak na nemoc COVID-19 zemřelo.

Zdravotní sestry bojující s pandemií v New Yorku v sobotu zveřejnily zoufalou prosbu o další ochranné vybavení. Jak uvedly, tvrzení úřadů, že dodávky jsou dostatečné, neodpovídá realitě, napsala agentura AP.

Zdravotnického vybavení je nedostatek

Zdravotníkům ve velkoměstě by měla brzy pomoci i armádní nemocniční loď Comfort. Na té se nachází mimo jiné 12 operačních sálů, asi tisíc lůžek, jednotka intenzivní péče, laboratoř i lékárna. Do přístavu v Manhattanu by měla dorazit v pondělí.

Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 000 plicních ventilátorů, které poslouží pacientům nakaženım koronavirem. Krátce předtím šéf Bílého domu nařídil ministerstvu zdravotnictví, aby s využitím zákona o obranné vırobě přinutilo firmu General Motors plicní ventilátory pro vládu USA vyrábět.

Zdravotnická firma Abbott Laboratories oznámila, že získala ve Spojenıch státech povolení uvést na trh diagnostickı test, kterı dokáže během několika minut zjistit přítomnost koronaviru v těle pacienta. Test bude využíván v ordinacích praktickıch lékařů i v nemocnicích, uvedla firma.

Donald Trump již v pátek podepsal nařízení, které umožňuje povolat do aktivní služby vojáky a členy národní gardy v záloze. Tento krok by měl podle šéfa Bílého domu posloužit k případné mobilizaci lékařského personálu v době, kdy se Spojené státy potıkají s šířením koronaviru.

Sousední Kanada dosud zaznamenala 5153 případů nákazy koronavirem, 55 infikovanıch zemřelo. S odvoláním na vládní bilanci o tom informovala agentura Reuters. Ve snaze zamezit šíření viru vláda oznámila, že neumožní nikomu, kdo by vykázal symptomy nemoci, aby nastoupil na některı z vnitrostátních letů nebo železničních spojů.