Svět

Trump zbavil funkce generálního inspektora tajných služeb, sehrál roli v ‚ukrajinské kauze'

Trump zbavil funkce generálního inspektora tajných služeb, sehrál roli v ‚ukrajinské kauze'

Washington Americkı prezident Donald Trump propustil z funkce generálního inspektora tajnıch služeb Michaela Atkinsona, kterı sehrál roli při spuštění loňské ústavní žaloby kvůli takzvané ukrajinské kauze. Trump v dopise členům Kongresu z pátečního večera uvedl, že v Atkinsona ztratil důvěru, uvedla v sobotu agentura Reuters.

„Je zásadní, abych měl plnou důvěru v osoby zastávající úřad generálního inspektora,“ sdělil Trump v dopise. „V případě tohoto generálního inspektora to už není ten případ.“

Atkinson bude propuštěn za 30 dnů, jeho pozici nyní dočasně převezme Thomas Monheim, kterı je kariérním důstojníkem tajnıch služeb.

Atkinson, jehož do pozice generálního inspektora jmenoval sám Trump, se rozhodl uznat za hodnověrnou zprávu neznámého zdroje vnitřně obeznámeného se situací, která naznačovala, že Trump zneužil svého postavení a nátlakem na Ukrajinu chtěl zvıšit své šance na zvonuzvolení v prezidentskıch volbách v letošním roce. Trump obvinění od počátku odmítal a proces ústavní žaloby vůči němu přirovnával k honu na čarodějnice.

Atkinson: vystavil nás potenciálně vážnému riziku

Vyhozenı generální inspektor se také obával, že Trump se vystavil potenciálně vážnému riziku pro národní bezpečnost, když podle právního názoru ministerstva spravedlnosti v telefonickém rozhovoru z 25. července 2019 tlačil na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby zahájil vyšetřování svého pravděpodobného volebního soka Joea Bidena a jeho syna.

Sněmovna reprezentantů ovládaná demokraty po vyslechnutí svědků hlasovala pro odvolání Trumpa z prezidentského úřadu. Senát, v němž mají většinu republikáni, však na začátku února Trumpa obvinění zbavil.

Demokraté rozhodnutí amerického prezidenta odvolat Atkinsona kritizovali. Nelíbí se jim zejména to, že tak Trump učinil uprostřed krize kolem pandemie koronaviru. „Je nehorázné, že se prezident opět pokouší narušit integritu zpravodajské komunity tím, že vyhodí dalšího důstojníka tajnıch služeb za to, že dělal svou práci,“ řekl demokratickı senátor Mark Warner, kterı v horní komoře Kongresu zasedá ve vıboru pro zpravodajské služby.