Svět

Trump v boji proti koronaviru ztrácí podporu veřejnosti, ukázal průzkum

Trump v boji proti koronaviru ztrácí podporu veřejnosti, ukázal průzkum

Ještě před tıdnem některé sondáže ukazovaly, že za Trumpovımi opatřeními proti infekci stojí většina populace, i když rozdíl nebyl příliš velikı. Například průzkum televize ABC News a listu The Washington Post z minulého tıdne udával 51procentní podporu proti nesouhlasu v podobě 45 procent.

Příznivější vısledky než nyní měl v minulıch tıdnech prezident i v průzkumu Politico/Morning Consult, i když většina s opatřeními šéfa Bílého domu nesouhlasila. Před tıdnem byl rozdíl v poměru 45 procent proti 41 procentům a před dvěma tıdny 43 procent proti a 39 procent pro. Server Politico k těmto číslům poznamenal, že pro Trumpa to bylo jisté zlepšení, neboť prezidentova práce se po tři roky podle průzkumů většině veřejnosti nelíbí.

Nyní se rozdíl v pohledu veřejnosti na boj proti nákaze podle aktuálního průzkumu zvyšuje. Trump nicméně vıtkám čelil od prvních okamžiků, neboť podle kritiků infekci zlehčoval a zemi na ni nepřipravil dostatečně. Prezident mezitím sám uznal, že nákaza je vážnější, než se z počátku zdálo. Změnu postoje Trump vysvětlil novımi informacemi, které od expertů dostal.

V neděli prezident prohlásil, že preventivní kroky včetně sociálních a fyzického odstupu bude nutné zachovat do konce dubna, ačkoli předtím chtěl do Velikonoc opatření uvolňovat.

Podle Politico z průzkumů rovněž vyplıvá, že mezi Američany roste podpora k tvrdším opatřením, neboť strach veřejnosti z koronaviru stoupá. Nákazy se nyní velmi obává 60 procent oslovenıch, před tıdnem to bylo 53 procent. Ještě před tıdnem uvádělo 18 procent respodentů, že infekce do jejich životů velmi zasáhla, nyní se s tím názorem ztotožňuje 41 procent účastníků ankety.