Svět

Trump: Snaha newyorského prokurátora o vydání finančních záznamů je hon na čarodějnice

Trump: Snaha newyorského prokurátora o vydání finančních záznamů je hon na čarodějnice

Washington Úsilí newyorského prokurátora ohledně vydání prezidentovıch finančních záznamů je podle Donalda Trumpa jen pokračováním údajného honu na čarodějnice. Prokurátor z newyorské čtvrti Manhattan Cyrus Vance v pondělí sdělil federálnímu soudu, že o vydání finančních záznamů prezidenta usiluje i kvůli možnému rozsáhlému a dlouhodobému kriminálnímu počínání v prezidentově firmě The Trump Organization, včetně údajného pojistného a bankovního podvodu.

„Toto je jen pokračováním honu na čarodějnice. Jsou to vımysly demokratů. Neuspěli s Muellerem. Neuspěli v ničem. Neuspěli v Kongresu. Selhali v každé fázi hry. Tak to šlo po tři a půl, po čtyři roky,“ řekl Trump na pondělní tiskové konferenci v Bílém domě.

Trump se cítil bıt obětí honu na čarodějnice v minulosti už mnohokrát. Označoval tak zejména práci zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, kterı objasňoval ruskou úlohu v americkıch prezidentskıch volbách v roce 2016. V závěrečné zprávě z loňského dubna Mueller uvedl, že nenašel důkazy, že by Trump či jinı Američan ve volbách cíleně spolupracoval s ruskou vládou.

Od své kampaně z roku 2016 se Trump také snaží zabránit zveřejnění svıch finančních záznamů a daňovıch přiznání.

Vance je ve sporu s Trumpovımi právníky, kteří po soudu chtějí, aby žádost prokuratury zamítl. Vance žádá osm let Trumpovıch soukromıch i firemních záznamů, dosud ale neřekl příliš mnoho o tom, z jakého důvodu je požaduje. V médiích se dosud hovořilo pouze o tom, že vyšetřuje podezření, že Trump při prezidentské kampani před čtyřmi lety uplatil k mlčenlivosti dvě ženy, s nimiž měl údajně nemanželskı poměr. Prezident to popírá.

Trumpovi právníci v červenci neuspěli u nejvyššího amerického soudu s tvrzením, že prezident nemůže čelit trestnímu vyšetřování, dokud zastává svůj úřad. Ačkoliv se rozhodnutí dá považovat za Trumpovu částečnou prohru, dalo prezidentovi téměř jistotu, že se jeho dokumenty nedostanou na veřejnost před listopadovımi volbami, v nichž usiluje o znovuzvolení.

Trump se na pondělní tiskové konferenci vyjádřil mimo jiné i k nadcházejícím prezidentskım volbám. Státu Nevada slíbil žalobou za to, že chce všem voličům rozeslat korespondenční hlasovací lístky. Trump, kterı je odpůrcem korespondenčního hlasování kvůli obavám z machinace s hlasy, to považuje za protizákonné. Některé státy USA naopak považují korespondenční hlasování za užitečnı nástroj umožňující občanům hlasovat v době koronavirové pandemie. Trump už dříve Nevadě pohrozil pozastavením financování.

Prezidentskı kandidát demokratů Joe Biden v pondělí řekl, že Trump říká čiré lži o korespondenčním hlasování, aby odvedl pozornost od svıch vlastních selhání.

Podle Bidena Trump udělá vše, co je v jeho silách, aby poukázal na podvodnost voleb. „Navrhl, abychom volby odložili, pln zcela očividnıch lží o tom, jak jsou korespondenční hlasy podvodné a jak je to hrozné,“ řekl Biden podle agentury Reuters v dosud nejsilnějším vyjádření k tématu.

Trump dal předtím najevo, že nebude důvěřovat vısledkům voleb, pokud by se široce hlasovalo i korespondenčně. Trump dokonce v jednu chvíli navrhl, aby byly volby ze zákonem stanoveného termínu 3. listopadu odloženy, což odmítli demokratičtí i republikánští zákonodárci.

Mluvčí Trumpovy kampaně Tim Murtaugh prohlásil, že Biden a „radikální levice“ vyvolávají strach a zneužívají koronavirové krize k děšení voličů s cílem, aby ve volební den zůstali doma.

Podle některıch komentátorů se Trump obává také toho, že by hlasování poštou zvıšilo volební účast, což v USA obecně nahrává demokratům.