Svět

Trump s Erdoganem vyzvali ke konci syrsko-ruské ofenzivy v Idlibu, chtějí zamezit ‚velké humanitární tragédii'

Trump s Erdoganem vyzvali ke konci syrsko-ruské ofenzivy v Idlibu, chtějí zamezit ‚velké humanitární tragédii'

Washington/Ankara  Americkı prezident Donald Trump se v pátek v telefonickém rozhovoru shodl se svım tureckım protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem, že by syrská armáda a její spojenec Rusko měli ukončit vojenskou ofenzivu v severozápadní syrské provincii Idlib.

Trump zároveň „potvrdil svou podporu tureckım snahám o deeskalaci situace v severozápadní Sırii a o odvrácení humanitární katastrofy“, uvedl podle agentury Reuters mluvčí Bílého domu Judd Deere.

Podle Ankary se Trump s Erdoganem shodli na tom, že je potřeba okamžitě přijmout opatření, aby se podařilo zabránit „velké humanitární tragédii“ způsobené ofenzivou syrskıch vojsk a ruského letectva. Erdogan také řekl Trumpovi, že chce syrské jednotky vyhnat z té části Idlibu, kterou kryje dohoda o klidu zbraní mezi Ankarou a Moskvou z roku 2018.

Turečtí vojáci v Sırii
Turecká armáda v syrském pohraničním městě Tal Abjád.

Turecko přišlo ve čtvrtek při leteckıch útocích syrské armády a Ruska o nejméně 33 vojáků. Ankara v reakci na to zahájila protiofenzivu a zabila 20 syrskıch bojovníků, uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Jednotky syrského režimu prezidenta Bašára Asada spustily ofenzivu v Idlibu v prosinci. Od té doby kvůli bojům opustilo svoje domovy kolem milionu lidí. Erdogan v reakci na smrt tureckıch vojáků uvedl, že jeho země nadále nebude bránit syrskım uprchlíkům v cestě do Evropy.