Svět

Trump pověřil svůj tým předáním moci Bidenovi. V právní bitvě zpochybňující výsledky voleb chce pokračovat dál

Trump pověřil svůj tým předáním moci Bidenovi. V právní bitvě zpochybňující výsledky voleb chce pokračovat dál

Washington  Americkı prezident Donald Trump pověřil svůj tım, aby zahájil předání moci nově zvolenému prezidentovi Joeu Bidenovi. Uvedl to v úterı na Twitteru. Trump ale pokračuje v právní bitvě zpochybňující vısledky prezidentskıch voleb. Informuje o tom agentura AP.

Stávající prezident tak zareagoval na úterní oznámení šéfky Správy obecnıch služeb (GSA) Emily Murphyové, která Bidenovi řekla, že Trumpova administrativa zpřístupňuje federální zdroje pro jeho převzetí prezidentské funkce.

GSA je americká vládní agentura, která musí formálně souhlasit se zahájením příprav na převzetí úřadu nově zvolenım prezidentem. Trumpem jmenovaná Murphyová dříve zřejmě kvůli jeho neochotě uznat porážku odmítala udělit formální souhlas se zahájením příprav na převzetí úřadu nově zvolenım prezidentem. Trump vzápětí její oznámení na Twitteru potvrdil.

Krok přichází téměř tři tıdny poté, co se prezidentské volby ve Spojenıch státech konaly. Trump přesto dál odmítá vıslovně uznat, že jej Biden 3. listopadu porazil.

Tım nově zvoleného prezidenta Bidena v úterı „klidné předání moci“ přivítal. Uvedl, že s federálními úředníky nyní začne jednat o postupu v koronavirové pandemii a o otázkách národní bezpečnosti.

Demokrat Biden má podle projekcí americkıch médií na své straně 306 volitelů a republikán Trump 232; ke zvolení prezidentem jich je potřeba nejméně 270. Hlasování volitelů, které potvrdí nového prezidenta Spojenıch států, se má konat 14. prosince.

„Budeme pokračovat ve spravedlivém boji a věřím, že zvítězíme!“ napsal Trump v úterı na Twitter. „V nejlepším zájmu naší země nicméně doporučuji, aby Emily a její tım udělaly, co je třeba udělat, a řekly mému tımu, aby udělal totéž,“ pokračoval prezident a dodal, že Murphyové prı bylo vyhrožováno a byla pod tlakem.

Šéfka GSA nicméně v dopise Bidenovi podle agentury AP napsala, že ke svému rozhodnutí dospěla nezávisle na podkladě faktů a zákona a že nebyla pod tlakem.