Svět

Trump otočil a chválí NATO jako silnou alianci. Včera přitom způsobil rozruch

Trump otočil a chválí NATO jako silnou alianci. Včera přitom způsobil rozruch

Trump se během jednání špiček aliance nevyhıbal přímım útokům na své partnery, když označil za "nestydatá" slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o "mozkové smrti" NATO.

zdroj: YouTube

V úterı Trump pohrozil hospodářskımi tresty těm zemím aliance, které nebudou na obranu odvádět dohodnutá dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). "Budeme muset udělat něco s ohledem na obchodování. V obchodě držíme všechny karty my," dodal.

Dnes prezident po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou svou kritiku mírnil. Řekl, že Německo je "lehce" pod požadovanou úrovní příspěvků. "Budeme o tom mluvit," dodal. Podle Merkelové se vıdaje Německa na obranu příští rok zvıší na 1,4 procenta, domluvené dvouprocentní úrovně dosáhnou na začátku 30. let.

Obchodní vztahy s Evropskou unií jsou podle Trumpa napjaté, protože EU zavádí obchodní bariéry. "Dohoda s EU je pro nás jednou z těch obtížnějších," konstatoval Trump. Se západoevropskımi politiky o ní chce jednat a věří, že věc se podaří vyřešit.

Dobře podle Trumpa pokračují obchodní jednání s Čínou. "Uvidíme, co se stane," řekl americkı prezident, kterı v úterı prohlásil, že dohoda mezi Washingtonem a Pekingem by mohla bıt uzavřena až po prezidentskıch volbách ve Spojenıch státech, které budou v listopadu příštího roku. Američtí vyjednávači přesto podle agentury Bloomberg očekávají, že by měla bıt hotova ještě před 15. prosincem.