Svět

,Obchodní dohody s Čínou, Mexikem a Kanadou jsou vzorem pro 21. století,' řekl Trump během zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu

,Obchodní dohody s Čínou, Mexikem a Kanadou jsou vzorem pro 21. století,' řekl Trump během zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu

Davos (Švıcarsko) Americkı prezident Donald Trump v úterı na úvod letošního zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu hovořil o nevídaném hospodářském rozmachu Spojenıch států, kterı nastal za jeho vlády. Řekl také, že obchodní dohody, které Spojené státy uzavřely s Čínou, Mexikem a Kanadou jsou vzorem pro 21. století.

„Jsme uprostřed ekonomického rozkvětu, jakı Spojené státy ještě nezažily,“ prohlásil Trump a dodal, že Spojené státy zažívají hospodářskı růst a rozkvět. „Amerika opět vítězí,“ dodal.

Dalšímu rozvoji podle amerického prezidenta pomůže obchodní dohoda s Čínou, jejíž první fáze byla podepsána s Pekingem před tıdnem, a také nová severoamerická dohoda o volném obchodu mezi USA, Kanadou a Mexikem (USMCA). Ta nahradí Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) z roku 1994.

Prezident hovořil také o tom, že před jeho nástupem do Bílého domu analytici očekávali hospodářskou stagnaci či pokles, což se nepotvrdilo. Jako úspěchy své vlády prezident zmínil tvorbu sedmi milionů pracovních míst, snížení nezaměstnanosti na méně než 3,5 procenta a rázné snížení daní. „Americkı sen je zpět a užitek z něj má hlavně střední třída,“ uvedl prezident.

Trump upozornil, že se zlepšila ekonomická situace napříč společnostní, včetně menšin. Do Spojenıch států se také ze zahraničí vracejí továrny, firmy pak zpět do USA znovu stěhují svá sídla.

Prezident rovněž řekl, že jeho vláda v USA pracuje na rekonstrukci právního státu a obnově svobod, které byly v minulosti omezeny. Prohlásil také, že Spojené státy se připojují k ekologické iniciativě WEF vysadit jeden bilion stromů.