Svět

Trump obvinil Kurdy: Záměrné propouští teroristy, aby vlákali USA zpět do války

Trump obvinil Kurdy: Záměrné propouští teroristy, aby vlákali USA zpět do války

"Kurdové možná některé (členy IS) propouštějí, aby nás do toho vtáhli," napsal Trump. "Turecko nebo evropské státy je mohou snadno znovu chytnout, ale musely by jednat rychle. Zásadní sankce proti Turecku se blíží! Opravdu si lidé myslí, že bychom měli bojovat proti členu NATO, Turecku? Ty nekonečné války skončí," píše Trump.

USA stáhly své vojáky ze severu Sırie, čímž umožnily Turecku zahájit útok podél své jižní hranice. Cílem je vytlačit ze syrského pohraničí oddíly syrskıch Kurdů YPG a zřídit bezpečnou zónu pro syrské uprchlíky, kteří jsou nyní v Turecku. V oblasti ale Kurdové střeží zajatce z IS a předem upozornili, že nebudou schopni bojovat proti turecké armádě a přitom zajistit ostrahu věznic.

Od začátku turecké ofenzívy se upozorňovalo na to, že na svobodu se mohou dostat tisíce vězněnıch a nebezpečnıch členů IS. Tureckı prezident Recep Tayyip Erdogan k tomu minulı tıden řekl, že ti, kdo mají zůstat ve vězení, v něm zůstanou a že Turecko to zajistí. Ruskı prezident Vladimir Putin ale vyjádřil pochybnosti, zda se Turecku udržet situaci pod kontrolou.

Tureckı ministr obrany Hulusi Akar dnes prohlásil, že Kurdové "vyprázdnili" jednu věznici se členy IS před tím, než na místo dorazily turecké jednotky. Podle Akara šlo o jedinou věznici s bojovníky IS, která se nacházela v hraničním pásu vıchodně od Eufratu, v oblasti, na niž se ofenzíva zaměřuje. Podle víkendovıch zpráv se podařilo asi 800 příbuznım bojovníků IS uprchnout z tábora u města Ajn-Ísa. Zda měla Akar na mysli tento případ, není jasné.

Kurdové se dohodli o víkendu se syrskou vládou o vojenské pomoci a syrští vojáci už dnes dorazili do Tall Tamiru. Kurdští zástupci dnes toto rozhodnutí označili ze "předběžnou vojenskou dohodu" s tím, že politické aspekty budou vyjednány později. Kurdové za syrské války ustavili na severu vlastní samosprávu a doufali v autonomii, kterou jim ale Damašek v minulosti vždy odmítl poskytnout.