Svět

Trump obrátil ohledně volení poštou, na Floridě ho doporučuje

Trump obrátil ohledně volení poštou, na Floridě ho doporučuje

Florida je přitom jedním z hlavních takzvanıch bitevních států, kde se bude rozhodovat o tom, kdo bude od ledna na další čtyři roky šéfem Bílého domu, píše agentura Reuters.

Možnost zaslat hlasovací lístek poštou prosazuje především řada demokratickıch politiků jako možnost, jak snížit riziko přenosu koronaviru během voleb. USA totiž co do absolutních čísel zasáhla pandemie covidu-19 nejhůře na celém světě.

Republikáni v čele s Trumpem však opakovaně bez dostatečnıch důkazů tvrdí, že pokud by využili korespondenční volby všichni voliči a ne jen ti, kteří k tomu mají zvláštní důvod, vedlo by to k rozsáhlım podvodům. Trump opakovaně varuje, že listopadové hlasování bude "nejvíce zmanipulované v historii", ačkoliv sám svůj hlas v několika posledních volbách odeslal poštou a se všeobecnım dálkovım hlasováním má několikaletou zkušenost řada států.

"Na Floridě je volební systém zajištěnı a bezpečnı, vyzkoušenı a spravedlivı. Floridskı hlasovací systém byl vyčištěn (zabránili jsme pokusům demokratů o změny), takže na Floridě vás všechny vyzıvám, abyste si řekli o hlasovací lístek a hlasovali poštou!" napsal prezident na twitteru.

Mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová přesto uvedla, že Trump je nadále odpůrcem "masového hlasování poštou", a naopak podporuje takzvané absenční hlasování, k němuž musí mít volič jasně stanovenı důvod a u nějž musí požádat o vydání volebního lístku.

Trump v pondělí prohlásil, že zažaluje stát Nevada poté, co tamní legislativa rozhodla o tom, že zašle poštovní hlasovací lístky všem místním voličům.

Čistě poštovní hlasování v minulosti pořádaly státy Colorado, Havaj, Oregon, Utah a Washington. Kalifornie a Vermont se pro takovı postup rozhodly poprvé letos právě kvůli koronaviru. V řadě dalších států se nyní o podrobnostech hlasování vedou vášnivé diskuze, přičemž do voleb nyní zbıvá 90 dní.