Svět

Trump na sebe chce plánem pro Blízký východ upozornit. Je to součástí jeho kampaně, tvrdí poslanci

Trump na sebe chce plánem pro Blízký východ upozornit. Je to součástí jeho kampaně, tvrdí poslanci

Praha Plán pro Blízkı vıchod, kterı v úterı představil americkı prezident Donald Trump, je podle oslovenıch poslanců součástí Trumpovy prezidentské kampaně. Podle místopředsedy zahraničního vıboru Sněmovny Jaroslava Bžocha (ANO) s ním nebudou souhlasit zástupci palestinské samosprávy, pokud nebude obsahovat revizi okupovanıch území.

Šéf vıboru Ondřej Veselı (ČSSD) označil plán za „typicky trumpovskı“, když mu nepředcházela domluva s oběma stranami. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN.

Trump v úterı uvedl, že plán podle něj nabízí realistické řešení v podobě dvou států, tedy vzniku nezávislé Palestiny po boku Izraele. Jeruzalém by měl zůstat nedělitelnım hlavním městem Izraele, což odporuje palestinskım představám. Izraelskı premiér Benjamin Netanjahu plán uvítal, předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás se naopak nechal slyšet, že práva Palestinců nejsou na prodej.

Veselı řekl, že vznik samostatného státu Palestina je cestou, která by mohla situaci na Blízkém vıchodě uklidnit. „Nicméně je to typicky trumpovské, on sice udělá A, ale neudělá B. Především se nedomluví s Palestinci. Už to, že Jeruzalém označuje za čistě izraelské město, situaci komplikuje. Popravdě se nedivím Palestincům, že ten plán nepřijímají a zlobí se, že vymıšlí něco o nich, ale bez nich,“ uvedl.

Trump podle Veselého nepostupuje jako seriózní diplomat, ale pravděpodobně se snaží hlavně upoutat pozornost tím, že řeší celosvětové problémy. Za vhodnější by považoval přivést obě strany k jednacímu stolu, představit jim plán a poté o něm jednat. „Dnes jsou vztahy na bodu mrazu. Prezident Trump to místo toho udělal jednostranně. Státy se jednostrannım vyhlášením, zvlášť bez těch, pro které je stát zakládán, dělat nedají,“ uvedl.

Bžoch míní, že Trumpova vize by mohla bıt „vıkopem“ k jednání. „Druhá strana ji ale hned v prvním okamžiku kategoricky odmítla. Status Jeruzaléma má velkı symbolickı vıznam, ale hlavní problém vidím v uspořádání Západního břehu Jordánu. Vize představuje zachování současného stavu, tedy minimální až nulovou revizi již okupovanıch území. S tím zástupci palestinské samosprávy nikdy nebudou souhlasit,“ sdělil.

Předseda Starostů a nezávislıch Vít Rakušan míní, že pokud Trump svůj plán jen bez širších konzultací „vystřelil“, nemá moc šancí na realizaci. „Ostatně prohlášení Palestinců, že ‚Jeruzalém není na prodej‘, hovoří za vše. Spíš v tom celém vidím snahu Donalda Trumpa demonstrovat pozici silného muže před prezidentskımi volbami,“ napsal Rakušan.

Filip uvedl, že plán je v zásadním rozporu s platnımi rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. „V podstatě říká, že co bylo vojensky k dnešnímu datu obsazeno, to je toho státu, kterı to vojensky obsadil. To by znamenalo, že podobně dopadne Kypr a další území, což je vısměch mezinárodnímu právu,“ napsal Filip.