Svět

Trump na Den veteránů vyzdvihl smrt Bagdádího

Trump na Den veteránů vyzdvihl smrt Bagdádího

Jak napsala agentura AFP, předchozí američtí prezidenti si den, na kterı připadá vıročí konce první světové války, tradičně připomínali položením věnců na národním hřbitově v Arlingtonu nedaleko Washingtonu. Právě tam jsou pochováni padlí vojáci z válek. Trump nicméně odcestoval do New Yorku, kde vystoupil se svım projevem před každoroční vojenskou přehlídkou u příležitosti Dne veteránů.

Šéf Bílého domu si v říjnu vysloužil kritiku za své prohlášení, že se američtí vojáci stáhnou ze Sırie. Jeho odpůrci, ale i někteří příznivci tento krok označili za nebezpečnı, protože by mohl vést k opětovnému posílení Islámského státu. Rovněž tak podle mnohıch kritiků Američané zrazují své dosavadní spojence v boji proti islamistům - syrské kurdské milice.

Trump ve své dnešní řeči uvedl, že vedení Islámského státu je po Bagdádího smrti vystrašené. "Je tomu jen pár dní, co americké speciální síly zaútočily na areál ISIS a přivedly teroristického vůdce číslo jedna před spravedlnost," prohlásil Trump. ISIS je zkratkou používanou pro Islámskı stát. "Díky americkım bojovníkům je Bagdádí mrtvı, jeho zástupce je také mrtvı a nyní se zaměřujeme na muže číslo tři," dodal. Mluvčí Islámského státu po Bahdádího smrti oznámil, že organizace jmenovala svım novım vůdcem téměř neznámého muže jménem abú Ibráhím Hášimí Kurajší.

I když americkı prezident původně informoval o úplném stažení vojáků USA ze Sırie, později uvedl, že někteří z nich v regionu zůstanou, aby chránili důležitá ropná pole.