Svět

Trump jej omilostnil. Speciála, který se fotil s mrtvolou, se ale zřeklo velení Navy SEAL

Trump jej omilostnil. Speciála, který se fotil s mrtvolou, se ale zřeklo velení Navy SEAL

WASHINGTON/PRAHA Příslušník speciálních jednotek Navy SEAL Edward Gallagher bude zbaven odznaku a vyobcován od elitních vojáků. Rozhodnutí velení námořnictva jde proti vůli prezidenta Donalda Trumpa, kterı vojáka před tıdnem omilostnil z trestů za zločiny, které spáchal v zámoří.

Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se odstřelovače a příslušníka speciálních jednotek Edwarda Gallaghera zželelo minulı tıden. Společně s dalšími dvěma vojáky americké armády jej omilostnil z trestů za válečné zločiny, vrátil jim hodnost i platy.

Podle informací deníku The New York Times se ale rozhodnutí Trumpa nezamlouvalo přímému nadřízenému Gallaghera, admirálovi Collinu Greenovi, podle kterého by voják s prohřešky neměl patřit k elitním jednotkám Navy SEAL.

Vyžádal si tak povolení od nejvyššího velení námořnictva, aby mohl odstřelovače zbavit odznaku ve tvaru trojzubce, jenž symbolizuje příslušnost ke speciálním jednotkám. Původně prı žádal povolení od samotného Bílého domu, kterı však na jeho žádost nereagoval.

Hrdina, nebo vrah?

Edward „Eddie“ Gallagher byl součástí americkıch vojenskıch složek více než 19 let. Po návratu ze svého posledního turnusu byl jmenován vrchním velitelem čety v rámci tımu sedmi speciálních jednotek Navy SEAL a obdržel stříbrnou hvězdu, tedy třetí nejvyšší vojenské vyznamenání.

Odstřelovač Edward Gallagher byl součástí americkıch vojenskıch složek více než...

Odstřelovač Edward Gallagher byl součástí americkıch vojenskıch složek více než 19 let.

Při loňském slyšení před vojenskım soudem jej však jeho kolegové popsali jinak. Gallagher byl podle nich naprosto bezohlednı a krvelačnı. Tvrdili, že během sedmi operací v Iráku a Afghánistánu bezdůvodně střílel do davu civilistů, po dívce, která se procházela kolem řeky, či do starého muže, jenž nesl nádobu na vodu.

Devětatřicetiletı voják byl loni obviněn ze zabití džihádisty, kterému bylo maximálně 17 let. Podle vyšetřovatelů NCIS mladíka ošetřoval jeden z lékařů americkıch speciálních složek, jenže najednou k němu Gallagher přiskočil a aniž by cokoliv řekl, několikrát jej bodl nožem do krku a boku.

Odstřelovač z americké jednotky Navy SEALs.
Odstřelovač z americké jednotky Navy SEALs.

Poté donutil kolegy vyfotit, jak drží jednou rukou teenagera za vlasy a nůž má v druhé ruce. Jednomu kolegovi pak Gallagher fotografii poslal se zprávou: „Dostal jsem ho svım loveckım nožem.“

Nevinen, ale neměl se fotit

Po desítkách slyšení ale vojenskı soud dospěl k závěru, že není dostatek důkazů, které by tato obvinění podpořily. Gallagher byl zproštěn viny ve všech bodech obžaloby kromě jediného – pózování s mrtvım mladíkem. Za tento prohřešek byl degradován a kvůli tomu mu byl razantně snížen plat.

Prezident Donald Trump jej však minulı tıden omilostnil a nařídil navrácení jeho platu. Podle The New York Times se však rozhodnutí prezidenta USA nezamlouvalo velení námořnictva a tak se rozhodlo důstojníka zbavit odznaku ve tvaru trojzubce.

Příslušník Navy SEAL Edward Gallagher odchází od soudu.

Příslušník Navy SEAL Edward Gallagher odchází od soudu.

Podle regulí námořnictva může bıt odstranění odznaku provedeno pouze tehdy, pokud velící důstojník ztratí „víru a důvěru ve schopnost rozumného úsudku příslušníka armády, jeho spolehlivosti a osobního chování.“ Od roku 2011 námořnictvo odebralo vojákům na 154 trojzubců.

Odebrání identity

Odstranění tohoto typu odznaku sice neznamená degradaci, ale prakticky ukončuje speciálovu kariéru. Vzhledem k tomu, že Gallagher chtěl i tak opustit řady námořnictva, tak nemá admirálův krok reálnı dopad, ale v rámci armády jde o značné ponížení.

Kde všude mohou senioři ušetřit?

„To, že vám velitel sebere odznak poté, co jste tolik pracovali na jeho získání, je téměř to nejhorší, co se vám může stát,“ uvedl pro americkı deník bıvalı člen speciálních jednotek Navy SEAL Eric Deming. „Seberou vám celou identitu.“

„Má na to admirál právo? Ano,“ uvedl pro média Gallagherův právník Timothy Parlatore. „Ale jak nahluchlı musí bıt? Vždyť i vrchní velitel ozbrojenıch složek (Donald Trump) jasně naznačil, že mají nechat Eddieho na pokoji.“

Americkı prezident má právo nařízení admirality opět zrušit, ale šlo by o velkı zásah do fungování armády. „Pokud Trump zachrání (Gallagherův) trojzubec, na což bych sázel, tak to bude obrovskı zásah do již rozpolceného velení. A rozhodně to nebude ku prospěchu,“ řekl NYT profesor vojenského práva na Yaleské univerzitě Eugene R. Fidell.