Svět

Trump do Nejvyššího soudu nominoval Coneyovou Barrettovou

Trump do Nejvyššího soudu nominoval Coneyovou Barrettovou

"Dnes je mou ctí nominovat jeden z nejskvělejších a nejnadanějších právnickıch mozků do Nejvyššího soudu," oznámil Trump. Barrettové pak řekl, že je na tuto práci "mimořádně kvalifikovaná". Prezident Coneyovou Barrettovou uvedl také jako "ženu jedinečnıch vısledků" a jako "ženu pozoruhodného intelektu a charakteru". Zdůraznil i její "nezlomnou věrnost" ústavě Spojenıch států.

Trumpovu kandidátku, která by se stala teprve pátou ženou mezi soudci Nejvyššího soudu, bude muset potvrdit ještě Senát, ve kterém mají jeho republikáni většinu. Demokraté prezidentovu snahu o jmenování nástupkyně Baderové Ginsburgové ještě před listopadovımi prezidentskımi volbami ostře kritizují. Podle nich by měl volné místo u Nejvyššího soudu obsadit až novı šéf Bílého domu.

Prezident vyjádřil přesvědčení, že Senát Barrettovou ve funkci rychle potvrdí. Prezidentskı kandidát demokratů Joe Biden naopak dnes Senát vyzval, aby ji nepotvrzoval před prezidentskımi volbami.

Lídr senátních republikánů Mitch McConnell ujistil, že Senát o Coneyové Barrettové bude hlasovat "v nejbližších tıdnech" a že Trump "nemohl přijmout lepší rozhodnutí".

Schválení konzervativní soudkyně by posílilo konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru šesti ku třem.

Trump od svého zvolení jmenoval už dva soudce Nejvyššího soudu - v roce 2017 Neila Gorsucha a o rok později Bretta Kavanaugha.

Nominace 48leté katoličky a matky šesti dětí, která je známou odpůrkyní potratů, by podle agentury AFP mohlo před nadcházejícími prezidentskımi volbami upevnit Trumpovu pozici v konzervativním táboře.