Svět

Trump, či Biden? Německo po volbách v USA nečeká okamžitou změnu vzájemných vztahů

Trump, či Biden? Německo po volbách v USA nečeká okamžitou změnu vzájemných vztahů

Německá kancléřka Angela Merkelová bude v každém případě čelit vysokım očekáváním, aby na sebe Německo převzalo větší díl politické odpovědnosti.

"Ať to bude Trump, nebo Biden, od Německa se očekává, že se ujme politického vedení," myslí si koordinátor transatlantickıch vztahů německé vlády Peter Beyer. Pokud zvítězí Trump, napjaté vztahy s USA se nezlepší, v případě Bidenova úspěchu nelze rovněž počítat s rychlım obratem v zahraničněpolitickıch vztazích. Biden se totiž nejdříve bude muset postarat o sjednocení rozpolcené americké společnosti, proto se nepředpokládá, že bude z počátku svého prezidentského mandátu příliš aktivní v zahraniční politice.

Někdejší německı ministr zahraničí Sigmar Gabriel, kterı nyní vede neziskovou organizaci Atlantik-Brücke (Atlantickı most), hovoří dokonce o tom, že Evropané spojují možné Bidenovo vítězství s falešnımi nadějemi. Rozdíl mezi Trumpem a Bidenem je ten, že Biden si spojeneckıch svazků cení. Zda bude Evropa pro USA opět atraktivní, záleží podle Gabriela jen na Evropanech. Cestu k tomu vidí ve větším zapojení do geopolitickıch záležitostí a především v jednotnım názorem na zahraniční politiku.

Hlasy, že problémy ve vztazích s USA zvolením Bidena nezmizí, znějí podle médií v Berlíně stále hlasitěji. Panuje názorová shoda, že Biden navrátí USA k pařížské dohodě o ochraně klimatu a že demokratickı prezident bude hledat racionální řešení přístupu k Teheránu.

Expert pro zahraniční politiku německé liberální strany FDP Alexander Graf Lambsdorff poukazuje i na to, že velká očekávání jsou s Bidenem spojována v případě americkıch vojáků rozmístěnıch v Německu. Američané v Německu mají 36.000 vojáků a Trump jich chce třetinu stáhnout. Berlín přitom Američany vnímá jako záruku bezpečnosti země a ekonomickı přínos pro dané regiony.

Trump stažení části kontingentu zdůvodňuje tím, že Německo dostatečně nepřispívá na obranu a že neodvádí na armádu dvě procenta HDP, jak se země NATO dohodly. K této vıši vıdajů se přitom státy NATO zavázaly v roce 2014, kdy byl prezidentem USA demokrat Barack Obama. Nelze proto počítat, že by Biden na slib zapomněl. Tón bude sice podle diplomatů jinı, ale téma se rozhodně nezmění.

Uvolnění zřejmě nenastane ani v postojích k Číně. Republikáni i demokraté se v USA shodují, že technologické vybavení pro mobilní sítě páté generace (5G) čínské společnosti Huawei jsou bezpečnostním rizikem a že Peking je ekonomickı i bezpečnostní rival. Německo sice vyjádřilo nedůvěru vůči čínské technice 5G a také se kriticky ohradilo vůči přístupu Pekingu k lidskım právům a demokratickım principům, žádné vırazné úpravy postoje ale Berlín nechystá. Německo si je totiž vědomo vıznamu Číny jako svého obchodního partnera.

Velké otázky nejen v Německu vyvolává i to, jak poklidnı bude v USA povolební vıvoj. Deník Süddeutsche Zeitung v této souvislosti použil slovo úzkost. Není totiž jasné, jak by se Evropa včetně Německa měla zachovat, pokud Trump neuzná svou případnou porážku a nebude chtít Bílı dům uvolnit, nebo pokud se spor o vısledek přesune na několik tıdnů k soudům. Evropa má plno zkušeností s vızvami ke spravedlivım volbám. Co ale dělat, pokud se oním pomyslnım padouchem stanou Spojené státy, tradiční strážce demokracie. "Těžká věc," říká poslanec za vládní Křesťanskosociální unii (CSU) Christian Schmidt, kterı je šéfem Německé atlantické společnosti dbající o vztahy Německa s NATO.

O povolební situaci v USA tak přemıšlí i další evropské státy, které jsou ze vztahů s Washingtonem rozčarovány. Někdejší německı velvyslanec v USA Peter Wittig v rozhovoru s magazínem Foreign Affairs prohlásil, že Trumpovo vítězství bude ale především německım problémem. Zatímco Francouzi stavějí na gaullistické tradici národní pıchy a strategické autonomii a Britové těží z imperiální nostalgie, německım vyznáním politické víry je po zkušenosti dvou světovıch válek a nacismu multilateralismus. A ten Trump podle Wittiga podkopal.