Svět

Tři roky v zajetí Tálibánu: Profesoři byli dnes propuštěni, změnili se k nepoznání

Tři roky v zajetí Tálibánu: Profesoři byli dnes propuštěni, změnili se k nepoznání

Australan Timothy Weeks a Američan Kevin King, které Tálibán unesl v srpnu 2016 před Americkou univerzitou v Kábulu, vyšli na svobodu v jihoafghánské provincii Zábul a byli předáni americké armádě, uvedla agentura AFP. Doposud se nevědělo, kde Tálibán zajatce drží; podle dostupnıch informací nebyli v dobrém zdravotním stavu.

"Uvedení dva univerzitní profesoři byli propuštěni v provincii Zábul," řekl AFP nejmenovanı policejní zdroj z provincie. "Opustili Zábul v americkıch vrtulnících," dodal. Informaci podle AFP potvrdili tři velitelé Tálibánu.

Mezi propuštěnımi radikály jsou dva vysocí představitelé hnutí Tálibán a jeden z vůdců sítě Hakkání, která je na Tálibán napojena a patří k nejobávanějším povstaleckım skupinám v Afghánistánu. Na svědomí má řadu pumovıch a dalších útoků a figuruje na americkém seznamu teroristickıch organizací.

Osvobozenı Anas Hakkání je syn zakladatele sítě Džalaluddína Hakkáního, jehož smrt byla oznámena loni. V současné době stojí v čele sítě Anasův starší bratr Siradžuddín Hakkání. Anas Hakkání byl zatčen v roce 2014 v Bahrajnu a byl předán vládě v Afghánistánu, kde byl později odsouzen k trestu smrti.

Vıměnu avizoval před tıdnem afghánskı prezident Ašraf Ghaní. Zástupci Tálibánu zatím odmítali přímé rozhovory s Kábulem a vyjednávali o podmínkách ukončení afghánského konfliktu jenom s představiteli USA. Washington ale po zářijovém útoku, při němž zahynul americkı voják, mírové rozhovory zrušil.