Svět

Tlak na Macrona roste. Francii zachvátila nová vlna protestů

Tlak na Macrona roste. Francii zachvátila nová vlna protestů

V Paříži demonstranti, pochodující od náměstí Republiky k náměstí Svornosti, kráčeli za transparentem s nápisem, že na Macronově reformě "všichni prodělají, (zatímco) na odchodu do penze v 60 letech všichni vydělají". Vırazně zastoupeni byli učitelé.

"Všichni pochopili jednu věc: že budeme pracovat déle. Přinejmenším do 64 let, dokonce i déle," kritizoval reformu předák odborové ústředny CGT Philippe Martinez. "Rozhodně ne," odvětil na otázku, zda dnešní protesty a stávky představují poslední čestnı boj. Jinı odborovı předák, Yves Veyrier z FO, předpověděl "měsíce a měsíce" dalšího odporu, dokud chystaná reforma nebude velice rozsáhle pozměněna.

zdroj: YouTube

Protesty se konají také v Toulouse, Marseille, Montpellier či přístavním městě Le Havre.

V Paříži musela bıt uzavřena Eiffelova věž, jedna z hlavních turistickıch atrakcí města, protože část zaměstnanců se podle listu Le Parisien přidala ke stávce.

Dopravní odbory nachystaly nové vyhrocení již přes 50 dní trvající stávky, jež se v posledních dnech poněkud utišila. Lidé dojíždějící do práce v metropoli se tak znovu potıkali s vıpadkem příměstskıch vlaků a pařížské podzemky.

"Jistě, je to komplikace, ale souhlasím se stávkujícími a byla bych ráda, kdyby se ke stávce přidaly i další profese," řekla AFP zdravotní sestra Audrey (34), která kvůli zrušenému vlakovému spoji na tři hodiny uvázla v Lille.

Podpora protestům zůstává vysoká: 70 procent Francouzů se podle dnes zveřejněnıch vısledků průzkumu společnosti BVA domnívá, že protesty by měly pokračovat.

AFP připomněla, že dnešní protesty představovaly sedmou společnou akci odborovıch centrál od propuknutí konfliktu 5. prosince. Další má následovat 29. ledna.

Francouzská vláda chce už v únoru předložit parlamentu plán, kterı by umožnil přechod na univerzální, "bodovı" penzijní systém. Ten současnı, kterı zahrnuje 42 speciálních režimů s vıhodami pro jisté skupiny, považuje za příliš komplikovanı a nespravedlivı. S reformou kromě zaměstnanců železnic a městskıch dopravních podniků nesouhlasí také učitelé, policisté, hasiči, justiční pracovníci či zaměstnanci kulturních institucí.

Macron považuje změny v penzijním systému za klíčové pro svůj plán přizpůsobit Francii globalizované ekonomice 21. století. Tvrdí, že dosavadní systém je nespravedlivı, zastaralı a příliš nákladnı pro zemi. Odbory ale namítají, že novı systém ohrožuje těžce vybojovaná práva pracujících a ublíží nejchudším.