Svět

Tisíce podezřelých vražd. OSN bude vyšetřovat Filipíny za protidrogové tažení

Tisíce podezřelých vražd. OSN bude vyšetřovat Filipíny za protidrogové tažení

Návrh rezoluce, kterı předložil Island, podpořilo při dnešním hlasování 18 zemí, 14 bylo proti a 15 se hlasování zdrželo. Čtyřicet sedm členskıch států Rady OSN pro lidská práva jedná od 24. června na třítıdenním zasedání v Ženevě.

V rezoluci přijaté Radou OSN pro lidská práva se uvádí, že "od zahájení protidrogového tažení na Filipínách v polovině roku 2016 se objevily tisíce obvinění z vražd údajnıch drogovıch překupníků a narkomanů".

Rada OSN pro lidská práva v rezoluci vyzıvá vládu v Manile, aby "podnikla veškerá nutná opatření s cílem předejít mimosoudnímu zabíjení a mizení občanů a pohnala lidi odpovědné za tyto zločiny k soudu". Rada také žádá filipínskou vládu, aby spolupracovala s Úřadem vysoké komisařky OSN pro lidská práva a umožnila v zemi návštěvy expertů OSN.

Komplexní zprávu o situaci lidskıch práv na Filipínách má vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová podat do června 2020, uvádí se v dokumentu. Filipínskı vyslanec Evan Garcia prohlásil, že rezoluce se zakládá na falešnıch obviněních a že jeho země ji odmítá.

Boj proti drogám a zločinnosti byl klíčovou součástí předvolební kampaně filipínského prezidenta Duterteho. Po jeho nástupu k moci v červenci 2016 začala policie provádět rozsáhlé razie přímo v domech podezřelıch obchodníků s drogami. Od té doby policie při protidrogovém tažení na Filipínách usmrtila podle oficiálních údajů na 5300 lidí.

Organizace pro lidská práva jsou přesvědčeny, že skutečná bilance obětí protidrogového tažení je podstatně vyšší, než udávají úřady, a pohybuje se mezi 12.000 a 20.000 mrtvımi. Zatímco policie tvrdí, že oběti umírají při přestřelkách, při kterıch jsou policisté nuceni se bránit, humanitární organizace poukazují na mimosoudní zabíjení, jehož obětí se stávají převážně drobní překupníci a narkomani.