Svět

Tisíce lidí protestují v evropských městech proti extremismu a nacionalismu

Tisíce lidí protestují v evropských městech proti extremismu a nacionalismu

V Berlíně a Kolíně nad Rınem se zatím sešly tisíce lidí na akcích svolanıch pod heslem "Evropa pro všechny-tvůj hlas proti nacionalismu". Ke kolínské katedrále přišel s obrovskou vlajkou EU i 65letı Werner Uerdingen z Leverkusenu. "Neznám válku a chci, aby i moje vnoučata měla v Evropě dalších 60 let míru," řekl podle agentury DPA tento muž, kterı si dělá obavy o osud Evropy v případě, že by po volbách v Evropském parlamentu získali většinu nacionalisté a populisté.

V nizozemském Utrechtu, kde se jedna z akcí na podporu jednotné Evropy také koná, Laura Sullivanová z pořadatelské organizace WeMove vyčetla současnému vedení EU, že nedělá dostatečná rozhodnutí ve prospěch lidí a planety. "Pseudoalternativy, které nabízí krajní pravice, jsou pro nás všechny nebezpečné," řekla. Vyzvala lidi, aby ve volbách hlasovali pro Evropu, kde se bude okamžitě řešit klimatická změna, nerovnost, moc nadnárodních korporací a práva žen.

Občanská sdružení a nevládní organizace podobná shromáždění, která jsou plánována i na odpoledne a večer, svolaly v Rakousku, Maďarsku, Itálii, Rumunsku nebo v Polsku.