Svět

Thunbergová se dostala na švédskou poštovní známku. Je na ní ve žluté pláštěnce, jak se dívá na hejno ptáků

Thunbergová se dostala na švédskou poštovní známku. Je na ní ve žluté pláštěnce, jak se dívá na hejno ptáků

Stockholm Mladá ekologická aktivistka Greta Thunbergová se dostala na známku, kterou vydává švédská pošta. Agentura Reuters připomíná, že v minulosti se této pocty dostalo herečce Gretě Garbo nebo fotbalovému útočníkovi Zlatanu Ibrahimovičovi.

Společnost PostNord známky s Thunbergovou začne prodávat ve čtvrtek. Je na nich zobrazená ve své známé žluté pláštěnce, jak se na pobřeží dívá na hejno ptáků.

„Doufáme, že coby velká společnost pomocí malé známky můžeme přivést pozornost k důležitému tématu, jakım je klima,“ uvedla Kristina Olofsdotterová, šéfka oddělení známek společnosti PostNord. Dodala, že do prodeje půjde několik milionů známek s mladou aktivistkou.

Mladá ekologická aktivistka Greta Thunbergová se dostala na známku.
Greta na poštovní známce.

Thunbergová se proslavila, když v roce 2018, ve svıch 15 letech, začala sama chodit protestovat před sídlo švédského parlamentu ve Stockholmu za lepší ochranu klimatu. Její příklad následovaly tisíce mladıch lidí po celém světě, kteří jsou nespokojení s přístupem politiků ke klimatické krizi. Thunbergová stála u zrodu hnutí Fridays for Future.

Podle Olofsdotterová zástupci hnutí podobu známky s Thunbergovou schválili, ale na jejím vzniku se nijak nepodíleli. Součástí nové kolekce známek s ekologickou tematikou jsou i takové, na kterıch jsou zobrazeny švédské hory, jezera a řeky.