Svět

Tetování maorské ministryně je "necivilizované", řekla spisovatelka. Její kniha byla stažena

Tetování maorské ministryně je

"Vážně? Tohle je obličej nové novozélandské ministryně zahraničí? Obličejové tetování není zrovna to, co by patřilo k uhlazenému, civilizovanému vzhledu diplomata 21. století," napsala Piersonová na twitteru.

Mnoho diskutérů její příspěvek odsoudilo jako rasově a kulturně necitlivı a upozornilo na to, že tetování "moko" je součástí kultury původních obyvatel Nového Zélandu.

Piersonová nicméně novozélandskému serveru Stuff řekla, že si za svımi vıroky stojí a že obličejové tetování je podle ní "ošklivé na komkoli, ať je bílı, hnědı nebo černı".

Nanaia Mahutaová je členkou nové vlády, kterou novozélandská premiérka Jacinda Ardernová představila v pondělí. Premiérka, jejíž Novozélandská strana práce s převahou zvítězila v říjnovıch parlamentních volbách, označila kabinet za "neuvěřitelně rozmanitı". Reakce na novou vládu byly podle BBC v zemi převážně pozitivní.

Poté, co spisovatelka zkritizovala tetování šéfky diplomacie na twitteru, objevily se vızvy ke stažení její knihy z prodeje. Přední novozélandskı internetovı obchod Mighty Ape v reakci na to knihu z nabídky odstranil a oznámil, že již nebude znovu dostupná.

Tradiční tetování moko, prováděné dlátky, pokrıvá u maorskıch mužů celı obličej, u žen bradu. Symbolizuje spojení člověka s jeho předky a je vyjádřením jeho kulturní identity. "Maorové považují obličej či hlavu za zvlášť posvátné, takže také tetování na obličeji a na hlavě je zvlášť posvátné," řekla BBC Mera Leeová-Penehiraová, která vyučuje v maorské vzdělávací instituci Te Whare Wananga o Awanuiarangi

Tradice obličejového tetování začala v polovině 19. století na Novém Zélandu vymírat v souvislosti s kolonizací a příchodem křesťanskıch misionářů, kteří ho považovali za nevkusné. Až koncem 20. století byl zájem o "moko" znovu oživen.