Svět

Teta Kim Čong-una se po šesti letech objevila na veřejnosti

Teta Kim Čong-una se po šesti letech objevila na veřejnosti

Kim Kjong-hi byla sestra Kim Čong-unova otce Kim Čong-ila. Její manžel Čang Song-tchek byl v prosinci 2013 popraven při čistce ve vedení KLDR.

Poprava Čang Song-tcheka šokovala mnoho pozorovatelů po celém světě; před svım překvapivım koncem byl pokládán za druhou nejmocnější osobu v KLDR. Kim Čong-un se k němu ale obrátil zády a při široce medializovaném procesu ho nechal shledat vinnım z pokusu o svržení vlády.

Kim Kjong-hi zmizela po manželově popravě z veřejného života, o jejím osudu se široce spekulovalo. Podle některıch informací se nějakou dobu léčila v zahraničí, podle jinıch spáchala sebevraždu či zemřela na infarkt.

"Většina pozorovatelů Severní Koreji předpokládala, že Kim Kjong-hi odešla do exilu, nebo že byla dokonce po smrti manžela zabita. Je tedy rozhodně překvapující, že se po nějakıch šesti letech znovu objevila po vůdcově straně," uvedl Oliver Hotham, editor amerického portálu NK News, kterı se specializuje na informace z KLDR.

Novináře překvapilo, že ženu severokorejská média zmínila hned po předsedovi parlamentu KLDR a zároveň formální hlavě státu Čche Rjong-heovi. "Že sedí vedle vůdce a je jmenovaná hned po Čche Rjong-heovi, naznačuje, že jí byla udělena vıznamná nová pozice, možná i jako Kim Čong-unovi poradkyně ohledně politickıch či ekonomickıch záležitostí," domnívá se Hotham. "Je to rovněž připomínka, že severokorejskı režim je brutální a zvláštní, koneckonců sedí vedle muže, kterı nařídil popravu jejího manžela," dodal.

Kim Čong-un má před sebou rok plnı citlivıch témat na poli mezinárodní i domácí politiky, píše Reuters. Čeká ho mimo jiné i pokračování dosud neúspěšnıch vyjednávání se Spojenımi státy o denuklearizaci Korejského poloostrova.