Svět

‚Temnota se snesla na naše města. Odhalila zranitelnost i sounáležitost,' řekl papež v mimořádném žehnání

‚Temnota se snesla na naše města. Odhalila zranitelnost i sounáležitost,' řekl papež v mimořádném žehnání

Vatikán Všichni jsme v nynějším tažení proti koronaviru na jedné lodi, prohlásil dnes papež František v mimořádném požehnání Urbi et Orbi (Městu a světu), které obvykle uděluje pouze o Vánocích a Velikonocích. V modlitbě, která byla bez přítomnosti věřících, vyzval svět podle agentury Reuters tomu, aby nynější krizi vnímal jako zkoušku solidarity a upomínku základních hodnot.

„Neprostupná temnota se snesla na naše náměstí, ulice a města. Zmocnila se našich životů a vše naplnila ohlušujícím tichem a bezútěšnou prázdnotou,“ pronesl papež na liduprázdném Svatopetrském náměstí. Jeho slova, která Vatikán označil za mimořádnou modlitbu v čase pandemie, byla díky internetu a televizi přenášena do celého světa.

Papež František přichází učinit mimořádné požehnání Urbi et Orbi na prázdném...
Papež Franitšek.

„Je nám jasné, že všichni jsme na jedné lodi, všichni jsme slabí a dezorientovaní, zároveň ale důležití a potřební, neboť my všichni jsme byli povoláni, abychom společně veslovali,“ řekl.

27.března 2020 v 12:38, příspěvek archivován: 27.března 2020 v 20:50

Let us ask the Lord for the grace to fight against the evil spirit, to dialogue when we need to dialogue but, in the face of the spirit of fury, to have the courage to remain silent. #HomilySantaMarta https://t.co/yzH3jrHRo6

Papež František ve svém poselství hovořil také o lidské zranitelnosti. „Bouře obnažila naši zranitelnost a odhalila falešné a zbytečné jistoty, na kterıch jsme stavěli naše plány, projekty, zvyklosti a priority,“ uvedl. „A ukázala na to, jak jsme zanedbávali a vzdávali věci, které naše životy a naši společnost vyživují, udržují a posilují,“ dodal.