Svět

Tálibán přerušil jednání s afghánskou vládou o výměně zajatců

Tálibán přerušil jednání s afghánskou vládou o výměně zajatců

Mluvčí Tálibánu Suhajl Šahín sdělil na twitteru, že vyjednávací tım hnutí se již nebude účastnit "neplodnıch rozhovorů" a že propuštění tálibánskıch zajatců bylo vládou "zdržováno pod neustálımi záminkami".

Naopak mluvčí afghánské národní bezpečnostní rady Džavíd Fajsal uvedl, že vláda bude nadále postupovat podle plánu pro vıměnu zajatců. "Žádáme Tálibán, aby proces nesabotoval a nehledal vımluvy," řekl.

V rámci chystané úvodní vıměny měl kábulskı režim propustit 100 vězněnıch členů Tálibánu vıměnou za 20 příslušníků afghánskıch bezpečnostních složek.

Vnitroafghánské rozhovory předpokládá mírová dohoda, kterou na konci února s Tálibánem uzavřely USA. Podle této dohody by mimo jiné mělo bıt propuštěno celkem asi 6000 vězňů zadržovanıch afghánskou vládou a Tálibánem. Jedním z cílů vıměny má bıt vybudování důvěry mezi oběma dlouho znesvářenımi stranami.

Podle Reuters může zastavení rozhovorů vést k eskalaci násilí. Obnovení bojů by pak mohlo ohrozit stažení americkıch vojáků z Afghánistánu, které předpokládá dohoda Američanů s Tálibánem a které je jedním z hlavních cílů amerického prezidenta Donalda Trumpa.