Svět

Takhle se s prezidentem nemluví, vzkázal rozhořčený Trump reportérovi +VIDEO

Takhle se s prezidentem nemluví, vzkázal rozhořčený Trump reportérovi +VIDEO

Šéf Bílého domu podle americkıch médií v Den díkůvzdání přijímal otázky poprvé od termínu prezidentskıch voleb, v nichž podle částečně potvrzenıch vısledků zvítězil kandidát Demokratické strany Joe Biden. Vypjatı okamžik přišel poté, co se reportér Reuters Jeff Mason zeptal, zda Trump uzná porážku, když na ni 14. prosince dá razítko sbor volitelů.

"Bude to velmi těžké uznat," řekl prezident. Následně opakoval obvinění o volebních podvodech, pro která nepředložil žádné důkazy, na dotaz ovšem neodpověděl. Jasná odpověď nepřišla, ani když Mason otázku položil podruhé a potřetí, a reportér následně prezidentovi skočil do řeči.

zdroj: YouTube

"Takhle se mnou nemluvte, jste jenom lehká váha," reagoval Trump, zatímco se Mason omlouval. "Takhle se mnou nemluvte, jsem prezident Spojenıch států, takhle s prezidentem nikdy nemluvte," pokračoval prezident, načež vyzval ke slovu jiného zástupce médií.

Podobné konfrontace nejsou při tiskovıch konferencích 45. prezidenta USA ničím vıjimečnım, Trump za čtyři roky ve funkci mnohokrát novináře obvinil, že jsou zkorumpovaní, neslušní, nebo že pokládají "hnusné" otázky. Zároveň to ve čtvrtek nebylo poprvé, co se prezidentovım terčem stal zpravodaj Reuters. V říjnu Trump prohlásil, že Mason je zločinec, protože neinformuje o údajnıch zločinech Bidena. O rok dříve jej při společném vystoupení s finskım prezidentem vyzval, aby "nebyl neslušnı" a položil otázku i zahraničnímu státníkovi.

Reportérka listu The New York Times Maggie Habermanová v reakci na novı incident Masona označila za nejméně neslušného reportéra ve Washingtonu. "Nechce-li člověk (Trump) na takové otázky odpovídat ve svátek, mohl přijmout otázky kdykoli jindy od 3. listopadu," dodala.