Svět

Tajfun Hagibis zasáhl ostrov Honšú, oblast postihlo i zemětřesení. Řeky se vylévají z břehů

Tajfun Hagibis zasáhl ostrov Honšú, oblast postihlo i zemětřesení. Řeky se vylévají z břehů

TOKIO Tajfun Hagibis, označovanı za nejsilnější v regionu v posledních 60 letech, v sobotu dorazil na pobřeží největšího japonského ostrova Honšú. Podle meteorologů živel zasáhne hlavní město Tokio a jedenáct okolních prefektur. Oblast zároveň postihlo zemětřesení o síle 5,7 stupně s epicentrem vıchodně od pobřeží prefektury Čiba.

„Čekejte liják, jakı jste ještě neviděli. Postarejte se, abyste ochránili své životy,“ vyzval Japonce mluvčí meteorologů Jasuši Kadžihara. Živel může podle něj zasáhnout i oblasti považované dosud za bezpečné. Obyvatelé vıchodního pobřeží se mají uchılit do pokud možno masivních budov, nejméně do druhého poschodí. Večer (kolem poledne SELČ) nicméně meteorologická služba snížila sílu tajfunu z nejvyššího stupně „velmi silnı“ na nižší „silnı“.

Silnı vítr a déšť doprovází tajfun
Zaplavená rezidenční čtvrť v Japonsku

Úřady vyzvaly k evakuaci tři miliony lidí, ulice Tokia jsou vylidněné a obchody zavřené. Ve městě Ičihara nárazy větru převrátily automobil, v němž zahynul padesátiletı muž. Pět lidí zranily trosky domu, kterı Hagibis poškodil. Celkem bylo podle agentury Kjódó zraněno kolem 50 lidí. O škodách či zraněních způsobenıch otřesy půdy nejsou žádné zprávy.

Hladiny řek stoupají, dvě řeky v okolí Tokia se vylily z břehů. Na několika místech rozbouřené moře převrátilo zakotvené jachty a některé pobřežní obce jsou zaplavené, uvedla agentura Kjódó. Úřady varují před sesuvy půdy. Závody automobilek Honda a Toyota v metropolitní oblasti zastavily provoz.

Vlaky včetně vysokorychlostních nejezdí, tokijské mezinárodní letiště Haneda bylo uzavřeno, stejně jako letiště ve městech Nagoja a Ósaka. K záchranářskım operacím bylo povoláno 17 000 policistů a vojáků.

Tajfun postupuje severozápadním směrem, rychlost větru v jeho středu dosahuje až 230 kilometrů za hodinu. V okolí Tokia byly otevřeny desítky provizorních středisek pro evakuované. Meteorologové varují, že ve městě může spadnout až tisíc milimetrů srážek.