Svět

Syrské provincie drtí prudké boje. Desetitisíce lidí utíkají

Syrské provincie drtí prudké boje. Desetitisíce lidí utíkají

Podle jejího zdroje Muhammada Halládže ruská armáda a skupiny podporované Íránem, tedy spojenci Damašku, bombardovali v minulıch dnech civilní obydlí.

Syrská vláda se pokouší vybojovat Idlib z rukou povstalců a islamistickıch radikálů od dubna. V minulıch dnech byly obnoveny boje v plné míře a civilisté začali prchat po tisících. Většina jich podle Anadolu směřuje do Turecka nebo k turecké hranici.

Halládž řekl, že přesnı počet uprchlíků není možné stanovit kvůli pokračujícím náletům i pozemním bojům. Vystěhované rodiny podle něj potřebují naléhavě přístřeší, deky a lůžka.

V oblasti Maara an-Númánu syrská armáda a její spojenci obsadili 15 vesnic, ruská vojenská letadla dnes při útocích podle Anadolu zabila pět civilistů. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že u Maara an-Numánu od čtvrtka zahynulo 170 lidí včetně bojovníků osobu stran. Prorežimní síly přišly o 71 svıch bojovníků.

Halládž také řekl, že od začátku listopadu uprchlo před boji 205.000 lidí. Prorežimní síly podle něj nerespektují civilisty a útočí i na nemocnice, školy, mešity a obydlí ve snaze zabránit civilistům se vrátit. Idlib je podle místních úřadů domovem 2,4 milionu místních obyvatel a kromě nich tam žije dalších 1,3 milionu lidí, kteří tam přesídlili z jinıch částí Sırie.

Provincii ovládají z velké části radikální skupiny a oponenti Damašku. Syrskému režimu se díky ruské vojenské pomoci podařilo od roku 2015 získat pod kontrolu 70 procent syrského území.