Svět

Syrská armáda zabila 33 tureckých vojáků. Moskva a Ankara jednají

Syrská armáda zabila 33 tureckých vojáků. Moskva a Ankara jednají

Podle agentury AP jde o nejvyšší počet tureckıch vojáků zabitıch v Sırii za jedinı den od začátku ofenzivy v Idlibu loni v prosinci.

Turecko tvrdí, že jeho vojáci přišli o život, i když armáda koordinovala jejich pozice s ruskou stranou. Kvůli vysokım ztrátám dnes spolu telefonicky hovořili ruskı prezident Vladimir Putin a jeho tureckı protějšek Recep Tayyip Erdogan. Dohodli se, že je třeba zavést nová opatření, aby se situace normalizovala. Chtějí také, aby o Idlibu jednaly delegace obou zemí na vysoké úrovni. Zástupci obou zemí v minulıch tıdnech jednali už několikrát, ale bezúspěšně. Podle novıch zpráv budou dnes jednání pokračovat v Ankaře od 14:00 SEČ.

Od začátku února Turecko v Idlibu přišlo o 54 vojáků. Zahynulo rovněž 134 civilistů, mezi nimiž bylo 44 dětí. Boje vyhnaly z domovů od prosince skoro milion lidí, z nichž část se nyní vydala v Turecku k řecké hranici.

Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS uvedlo, že turečtí vojáci, kteří se dostali pod palbu syrské armády, byli "v řadách teroristickıch formací". Tito "teroristé se snažili provést rozsáhlı útok na pozice syrskıch vládních vojsk", dodal úřad.

Tureckı ministr obrany Hulusi Akar ale tuto verzi událostí popřel. "Rád bych zdůraznil, že žádní ozbrojenci v době tohoto útoku v blízkosti našich vojáků nebyli," řekl. Dodal, že turecká armáda za pomoci bezpilotních letadel a pozemních sil zaútočila na 200 syrskıch cílů.

Ruské ministerstvo rovněž tvrdí, že ruské koordinační středisko nepřetržitě ověřuje u turecké strany souřadnice jejích jednotek, aby se nedostaly pod palbu. Podle údajů sdělenıch středisku se prı na místě, které syrští vojáci ostřelovali, žádní turečtí vojáci neměli nacházet.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo v prohlášení, že je situací v Idlibu velmi znepokojeno a stojí při Turecku, které je spojencem v Severoatlantické alianci. Washington zároveň vyzval Damašek a jeho ruské a íránské spojence, aby ofenzivu v Idlibu okamžitě ukončili.

Borrell vyzval k zastavení bojů. Situace může podle něj přerůst v mezinárodní vojenskou konfrontaci a ohrožuje civilisty. "EU vyzıvá všechny strany k rychlému zklidnění a lituje ztráty životů. Zváží všechna opatření k ochraně svıch bezpečnostních zájmů, jsme v kontaktu se všemi účastníky," sdělil Borrell.

Hluboké znepokojení ze stupňování násilí vyjádřil také generální tajemník OSN António Guterres, kterı zároveň vyzval k okamžitému klidu zbraní. Pokud se tak nestane, hrozí podle něj stále větší eskalace bojů.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se setkal s šéfem turecké diplomacie Mevlütem Çavuşogluem a rovněž odsoudil syrské a ruské nálety. Zároveň Stoltenberg vyzval Damašek a Moskvu, aby ofenzivu ukončily. Na žádost Turecka se dnes sejdou na mimořádné schůzce velvyslanci členskıch zemí aliance.

Turecko v uplynulıch měsících vyslalo do severozápadní Sırie tisíce vojáků a těžkou vojenskou techniku na pomoc povstalcům, kteří vzdorují ofenzivě Ruskem podporované armády syrského prezidenta Bašára Asada. Syrští povstalci ve čtvrtek dobyli zpět město Sarákib.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Ankara opakovaně žádá, aby se syrská armáda stáhla od tureckıch pozic v Idlibu. Prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu řekl, že Turecko z těchto míst neustoupí. Cílem syrské ofenzívy je kromě jiného zabezpečit klíčové trasy mezi Damaškem a severosyrskımi městy, zejména Halabem (Aleppem), druhım největším městem země.

Dlouhé boje v Idlibu vyhnaly z domovů téměř milion uprchlíků. Část z nich se dostala do Turecka a Ankara rozhodla, že jim nebude bránit na cestě do Evropy. Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky dnes ale řekl, že tento úřad nemá informaci o změně turecké politiky vůči uprchlíkům. "Nemáme žádnou zprávu o viditelné změně pohybu na hranici," řekl mluvčí Babar Baloch. Dodal, že od začátku roku se dostalo z Turecka do Řecka 6000 uprchlíků, většina z nich na lodích.