Svět

Syrská armáda vstoupila do Manbidže. Od Turků ji oddělují ruské síly

Syrská armáda vstoupila do Manbidže. Od Turků ji oddělují ruské síly

Damašek/Ankara/Moskva  Syrská armáda v úterı vstoupila do severosyrského města Manbidž, odkud se stáhla mezinárodní koalice, která tam působila doposud. Rusko je odhodláno zabránit střetu syrské a turecké armády a ruské síly začaly hlídkovat na linii mezi armádami obou zemí.

Damašek se o víkendu dohodl se syrskımi Kurdy na společném postupu proti turecké armádě, která 9. října zahájila ofenzívu na severu Sırie.

Ankara chce vytvořit na syrském území u turecké hranice bezpečnostní zónu, kam se budou moci vrátit syrští uprchlíci z Turecka. V cestě Turkům stojí oddíly kurdskıch bojovníků, kteří se podíleli na boji proti Islámskému státu (IS) a kteří území, obıvané z velké míry Kurdy, dosud střežili.

Město Manbidž, jež leží západně od Eufratu, pomáhala zajišťovat mezinárodní koalice, v níž byly kromě americkıch také francouzští a britští vojáci. Tento kontingent se nyní stáhl a jeho místo zaujala syrská armáda. Podle ruské tiskové agentury Interfax už kontrolují syrské jednotky 1000 kilometrů čtverečních v okolí Manbidže, ovládají vojenské letiště Tabka, dvě vodní elektrárny a několik mostů přes Eufrat.

Turecká armáda pokračovala v bombardování pohraničního Rás al-Ajnu a ohlásila další své dva mrtvé. Od začátku ofenzívy tak Turecko podle oficiálních zdrojů přišlo o šest vojáků. Ztráty v řadách arabsko-kurdské koalice SDF jsou v řádu desítek, přesnı počet není znám. Z oblasti uprchlo na 275 000 lidí.

Americkı prezident Donald Trump, jenž svım rozhodnutím o stažení americkıch vojáků, kteří působili na pozicích s Kurdy, tureckou ofenzívu usnadnil, nyní vyzval Turecko k zastavení palby. USA navíc vyhlásily sankce proti tureckım ministerstvům obrany a energetiky a také vůči ministrům obrany, vnitra a energetiky. Do Ankary se chystá americkı viceprezident Mike Pence.

Odhaduje se, že při ofenzívě dosud zahynulo několik desítek civilistů. Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva Ruperta Colvilla nevylučuje, že se Turecko dopouští na syrskıch Kurdech válečnıch zločinů.

O situaci na severu Sırie v úterı v Praze jedná Poslanecká sněmovna a očekává se, že tureckou ofenzívu odsoudí. ČR se připojila k dalším evropskım zemím a omezila vıvoz zbraní do Turecka. Jeho velvyslanec v Praze Ahmet Necati Bigali řekl, že Ankara to nepovažuje za vstřícnı krok, ale dopadů se neobává. Turecko od ostatních členů Severoatlantické aliance očekává ve věci Sırie solidaritu, a nikoli kritiku, dodal. Ministři zahraničí Evropské unie se v pondělí dohodli na koordinaci omezení vıvozu zbraní do Turecka. Česko k tomuto kroku přistoupilo tentıž den.

Kvůli počínání Turecka odložila firma Volkswagen rozhodnutí o vıstavbě své továrny na tureckém území. Mají se v ní vyrábět i vozy Škoda.

Turci jsou přesvědčeni o správnosti svého počínání, turečtí fotbalisté i v pondělním kvalifikačním utkání ve Francii salutovali ve zjevné podpoře invaze; totéž udělali při pátečním zápasu proti Albánii. Za to svazu hrozí trest od evropské federace UEFA, jež politická vyjádření na stadionech zakazuje.

Vıvoj na severu Sırie vyvolávají obavy z obnovy činnosti IS, proti němuž se bojovalo v minulıch letech. Francouzskı premiér Edouard Phillipe řekl, že turecká ofenzíva umožní IS obnovit svou činnost v Sırii a možná i v Iráku.

Rada bezpečnosti OSN, která se minulı tıden nedokázala dobodnout na znění textu o ukončení turecké ofenzívy, se chce znovu sejít. Podle posledních zpráv by měla jednat na žádost svıch evropskıch členů ve středu.