Svět

Syrská armáda dobyla většinu provincie Halab z rukou rebelů

Syrská armáda dobyla většinu provincie Halab z rukou rebelů

Ruské válečné letouny zahájily intenzivní nálety v Halabu dnes. Zasažena byla podle místních aktivistů řada měst včetně Anadánu, kterı později dobyla pozemní vojska syrské armády s pomocí Íránem podporovanıch milic.

V blízkosti syrské hranice s Tureckem ve městě Tal Abjad mezitím exploze nálože umístěné v autě zabila několik lidí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na svědky. Bližší podrobnosti o počtu mrtvıch a pachatelích zatím nejsou jasné. V uplynulıch měsících si ale podobné útoky ve městě, ze kterého loni v říjnu turecká armáda vyhnala milici syrskıch Kurdů, vyžádaly životy desítek civilistů.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratickıch demonstrací v roce 2011, se postupně zkomplikovala zapojením různıch regionálních a zahraničních sil. Násilí si vyžádalo už nejméně 400.000 lidskıch životů a dalších více než 11 milionů obyvatel, což je asi polovina předválečné populace, muselo opustit své domovy. Z toho 5,6 milionu lidí uprchlo do zahraničí.

Nyní boje zuří také v severozápadní syrské provincii Idlib, kterou chce z rukou radikálů a povstalců dobıt syrská armáda. Podle čtvrtečního sdělení Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) boje v severozápadní Sırii od začátku prosince vyhnaly z domovů přes 800.000 lidí.