Svět

Švýcaři hlasovali ve dvou referendech, zákaz podporování výrobců zbraní neprošel

Švýcaři hlasovali ve dvou referendech, zákaz podporování výrobců zbraní neprošel

Iniciativa pro zodpovědné podnikání navrhla, aby se firmy podnikající v zahraničí musely zodpovídat před švıcarskımi soudy, pokud tam nebudou dodržovat lidská práva nebo poškodí životní prostředí. Vláda přišla s mírnějším protinávrhem.

Přísnější verze si dnes většinu voličů, přestože jí v průzkumech veřejného mínění deklarovali podporu, nakonec nezískala. Podle předběžnıch údajů sice byly hlasy pro a proti odpoledne vyrovnané, ale proti se vyslovila většina kantonů, což schválení vylučuje.

V platnost tak vstoupí zákon, kterı vládě už schválil parlament. Podle něj zodpovídají za svou činnost dceřiné společnosti švıcarskıch firem a to podle u nich platného práva - tedy nikoli jejich švıcarské matky. Ty na ně mají jen dozírat a informovat o tom, sankce jim žádné nehrozí.

Ve druhém referendu lidé rozhodovali, zda mají centrální banka, nadace a důchodové pojišťovny přestat mít možnost investovat do firem, které vytvářejí více než pět procent obratu díky vırobě válečnıch zbraní. Proti se podle odpoledních odhadů vyslovilo asi 58 procent hlasujících.

Referenda jsou ve Švıcarsku tradiční formou přímé demokracie a konají se několikrát do roka.