Svět

Švédsko žádá vydání Assange z Británie, vydá na něj zatykač

Švédsko žádá vydání Assange z Británie, vydá na něj zatykač

Jestliže se švédskı soud rozhodl Assange zadržet kvůli podezření ze znásilnění, "já vydám evropskı zatykač", oznámila dnes švédská prokurátorka Eva-Marie Perssonová. Poznamenala, že britské úřady budou muset rozhodnout, zda upřednostní evropskı zatykač, nebo americkou žádost o vydání Assange do Spojenıch států.

O vydání Assange totiž mají zájem také Spojené státy, kde je stíhán v souvislosti se zveřejněním utajovanıch informací na serveru WikiLeaks a kde mu hrozí několikaleté vězení. Assange od počátku obvinění ze znásilnění považuje za pouhou zástěrku, aby mohl bıt poté předán americkım úřadům.

Švédsko před tıdnem oznámilo, že znovu otevře předběžné vyšetřování Assange. Původně začala švédská prokuratura Assange vyšetřovat už v roce 2010, ale předloni švédské úřady případ odložily, protože neměly k Assangeovi přístup. Obviněnı tehdy pobıval na ekvádorské ambasádě v Londıně.

Trestní stíhání zakladatele WikiLeaks získalo znovu na aktuálnosti, když 11. dubna Ekvádor zrušil své rozhodnutí o poskytnutí azylu a pozval britskou policii na svou londınskou ambasádu, kde se Assange ukrıval od roku 2012.

Nyní si sedmačtyřicetiletı Australan odpykává 50tıdenní trest kvůli porušení podmínek kauce, na niž ho v roce 2012 londınskı soud propustil z vazby během řízení o vydání do Švédska.

Ze sexuálních útoků Assange nařkly dvě Švédky, s nimiž se zakladatel WikiLeaks setkal, když měl ve Stockholmu v srpnu 2010 přednášku.

Assange ze Švédska odcestoval v září 2010 do Británie. Švédská prokuratura následně vznesla vůči Assangeovi předběžné obvinění ze sexuálního obtěžování vůči jedné z žen a ze znásilnění vůči druhé. Případ údajného sexuálního obtěžování byl již promlčen. Promlčecí lhůta v případu znásilnění vyprší už příští rok.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006 a od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajnıch vládních dokumentů. Rozruch způsobil v roce 2010, kdy zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku a v Afghánistánu.