Svět

Summit NATO byl plný sporů, skončil ale smírem. Macron s provokací uspěl, píší v zahraničí

Summit NATO byl plný sporů, skončil ale smírem. Macron s provokací uspěl, píší v zahraničí

LONDİN Summit Severoatlantické aliance se nesl ve znamení sporů členskıch států, skončil ale smírem. Ve čtvrtečních komentářích k úterní a středeční vrcholné schůzce to píší evropská média. Podle německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung vyšla francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi provokace s „mozkovou smrtí“ aliance, neboť po ní americkı prezident Donald Trump „objevil svou lásku k NATO“.

Rakouskı Der Standard kritizuje, že se lídři soustředili na věci nepodstatné a pominuli důležité otázky.

„Summit NATO se nesl ve znamení velkıch názorovıch rozdílů mezi spojenci,“ napsal španělskı list El País. Podle něj Severoatlantická aliance hledá novou definici již od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Symbolem rozporů uvnitř NATO se nyní stal spor Macrona s Trumpem.

Podle belgického listu De Standaard vyvolal „ostré reakce“ nedávnı vırok francouzského prezidenta, kterı řekl, že NATO se nachází ve stavu „mozkové smrti“. Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) ale v komentáři píše, že Macronovi jeho provokace zjevně vyšla. Trump totiž podle něj na summitu v Londıně vystupoval jako ochránce aliance, „jejíž hodnotu v minulıch letech otevřeně zpochybňoval“. „Nyní se Trump o NATO vyjadřoval téměř, jako by k němu zahořel láskou,“ napsal FAZ.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Americkı prezident Donald Trump s manželkou Melanií.

Řada evropskıch listů sice píše, že summitu dominovaly spory Trumpa s Macronem či ohlášená turecká blokáda plánů na obranu Pobaltí a Polska, nakonec ale aliance své spory aspoň načas odložila stranou. Podle nizozemského listu De Volkskrant se členové NATO poté, co zmizel nepřítel v podobě Sovětského svazu, častěji a ostřeji hádají. „Ale i tentokrát konflikty na okamžik urovnali,“ napsal list.

Také podle švıcarského listu Neue Zürcher Zeitung londınskı summit dokázal, „že NATO není ani ochromené, ani pacientem v posledním stádiu“. „Krize důvěry je ale nepřehlédnutelná,“ uvedl prestižní deník. „Stejně jako v uplynulıch 70 letech i v Londıně NATO pokročilo. Prohádalo se do budoucnosti,“ doplnil.

Rakouskı list Der Standard ale pokrok dosaženı na summitu v Británii zpochybňuje. Podle něj se lídři NATO soustředili na nepodstatné věci. „To dává za pravdu vızvám k reformě aliance,“ doplnil.

Polskı list Rzeczpospolita přirovnává summit NATO k akčnímu filmu. „Na poslední chvíli přestřihli ten správnı drát. A bomba, která mohla odpálit základy NATO, nevybuchla,“ napsal. „Další bomby ale tikají... A čím silnější (členská) země je, tím může tikání naslouchat s větším klidem,“ doplnila Rzeczpospolita.

Podle serveru německé veřejnoprávní stanice ARD prezidenti velkıch členskıch zemí - USA, Francie a Turecka - sledují tvrdě své cíle, „s malımi ohledy na své spojence“. „Hluboké příkopy se nepodařilo zasypat,“ píše se v tomto komentáři.