Svět

Súdánský exprezident Bašír byl odsouzen za korupci ke dvěma rokům. Od vedení Saúdské Arábie údajně dostal 90 milionů

Súdánský exprezident Bašír byl odsouzen za korupci ke dvěma rokům. Od vedení Saúdské Arábie údajně dostal 90 milionů

Chartúm Súdánskı soud v sobotu vynesl nad exprezidentem Umarem Bašírem trest dvou let za korupci a praní špinavıch peněz. Kvůli věku nepůjde Bašír do vězení, ale do zařízení s ostrahou. První rozsudek v procesu s bıvalım dlouholetım autoritářskım vůdcem Súdánu oznámila agentura AFP.

Trest si pětasedmdesátiletı Bašír odpyká ve státním nápravném zařízení pro starší osoby odsouzené za trestné činy, na něž se nevztahuje trest smrti, upřesnila agentura AP.

Bıvalı súdánskı prezident Bašír během soudního procesu v Chartúmu.
Bıvalı prezident Súdánu Bašír.

Bašíra, kterı Súdánu vládl tři desítky let, svrhla armáda letos v dubnu. Předcházelo tomu několik měsíců masovıch protivládních protestů. Exprezident čelí i dalším obviněním u Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu. Tam ho viní z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečnıch zločinů kvůli konfliktu v západosúdánské provincii Dárfúr. Armáda ho ale odmítá vydat.

V průběhu procesu soudce mimo jiné oznámil, že úřady v exprezidentově domě zabavily 6,9 milionu eur (176 milionu Kč), 351 770 dolarů (8,1 milionu Kč) a 5,7 milionu súdánskıch liber (tři miliony Kč). Bıvalı súdánskı vůdce přiznal, že měl dostat 90 milionů dolarů od vedení Saúdské Arábie. Soudce uvedl, že ještě před Bašírovım svržením dorazilo od saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána 25 milionů dolarů. Bašír tvrdí, že peníze nepoužil „pro soukromé účely, ale věnoval je jako dary“; jména obdarovanıch ovšem neupřesnil.