Svět

Súdán chce povolit nemuslimům pití alkoholu a posílit práva žen

Súdán chce povolit nemuslimům pití alkoholu a posílit práva žen

Alkoholické nápoje jsou v zemi zakázány od roku 1983, kdy tehdejší prezident Džaafar Nimajrí zavedl islámské právo šaría - stvrdil je hozením lahve whisky do Nilu v metropoli Chartúmu.

Přechodná vláda, která řídí zemi od loňského roku, kdy byl svržen autokratickı vládce Umar Bašír, přislíbila vést Súdán k demokracii, ukončit diskriminaci a uzavřít mír s povstalci.

Nemuslimové už nebudou stíháni za pití alkoholu v soukromí, řekl ve státní televizi ministr spravedlnosti Nasredín Abdal Bari. Pro muslimy bude ale zákaz dále platit, připomíná Reuters. Dále se vláda chystá dekriminalizovat odpadlictví a zakázat ženskou obřízku. Ženy už také nebudou potřebovat svolení mužského člena rodiny k cestování s dětmi.

Nimajrího zavedení islámského práva bylo hlavním katalyzátorem 22 let trvající války mezi muslimskım severem země a většinově křesťanskım jihem. Střet vedl v roce 2011 k odtržení Jižního Súdánu, kde byl vyhlášen nezávislı stát. Súdánští křesťané žijí hlavně v Chartúmu a v horách u hranice s Jižním Súdánem.