Svět

Studenti v Hongkongu tvrdě brání univerzity: Hází benzinové bomby, policista zasažen šípem

Studenti v Hongkongu tvrdě brání univerzity: Hází benzinové bomby, policista zasažen šípem

Policisté slznı plyn nasadili po několika klidnıch hodinách, kdy demonstranti spali na trávníku a v univerzitní knihovně. Studentští aktivisté naopak použili benzinové bomby, z nichž některé zapálily stromy mimo areál.

Některé části kampusu dnes vypadají spíše jako pevnost s barikádami a černě oděnımi demonstranty na hradbách, kteří mají improvizované zbraně, jako cihly, bedny zápalnıch bomb, luky a šípy. "Nechceme útočit na policii, jen chceme chránit náš kampus a chceme chránit Hongkong," řekl agentuře Reuters dvacetiletı studen Chan.

zdroj: YouTube

Jeden policista byl zasažen do nohy šípem vystřelenım demonstranty. Podle policie šlo o styčného důstojníka pro média, kterı byl převezen do nemocnice.

Polytechnická univerzita je poslední z pěti univerzit, která zůstává obsazena aktivisty. Ti ji využívají jako základnu pro blokování nedalekého silničního tunelu.

V sobotu podnikla před univerzitou úklidovou akci čínská armáda. Vojáci v tričkách a krátkıch kalhotách s kbelíky a košťaty odklízeli materiál nahromaděnı při střetech policistů s demonstranty. Podle agentury DPA to bylo od vypuknutí demonstrací poprvé, co armádní posádka v Hongkongu opustila svá kasárna. Mluvčí hongkongské vlády uvedl, že šlo o "dobrovolnou aktivitu" vojska, kterou si místní úřady nevyžádaly.

Podle Reuters při dnešních násilnostech vojáci ze základny nedaleko polytechniky dalekohledy pozorovali místo střetů a byli vybaveni vıstrojí pro potlačování demonstrací.

Šest měsíců trvající protivládní protesty ve finančním centru se 7,5 miliony obyvatel poznamenalo vzrůstající násilí, ačkoli účast na demonstracích se podle agentury AP postupně snižuje.

Protesty v Hongkongu jsou namířené proti vládě bıvalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy. Ten má zaručovat demokratické zřízení a autonomní vısady. Kritici ale tvrdí, že Čína tyto svobody postupně omezuje, což Peking popírá.