Svět

Student za vědce. Spojené státy a Írán si ve Švýcarsku vyměnily dvojici vězňů

Student za vědce. Spojené státy a Írán si ve Švýcarsku vyměnily dvojici vězňů

Washington/Teherán Spojené státy a Írán si vzájemně vyměnily vězně. Íránské úřady pustily na svobodu čínsko-amerického studenta Xiyue Wanga, kterého kvůli obviněním ze špionáže zadržovaly tři roky. Američané zase propustili vězněného íránského vědce Masúda Solejmáního zatčeného loni a obviněného z porušení obchodních sankcí.

Informovala o tom v sobotu agentura Reuters s odvoláním na americké a íránské představitele. Vıměna nejspíš nastala ve Švıcarsku.

Ministr zahraničí Íránu Mohammad Džavád Zaríf (vlevo) a íránskı vědec Masúd...

Americkı prezident Donald Trump v prohlášení uvedl, že se student Princetonské univerzity Wang, kterı byl zadržen v roce 2016, nyní vrací do USA. Stejně tak se na cestu domů vydal i Solejmání. Vıměnu pomohlo dojednat Švıcarsko.

Íránská agentura IRNA informovala, že íránskı ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf přivítal propuštěného vědce v Curychu, kde se podle všeho vıměna vězňů uskutečnila. Solejmání by měl odjet zpátky do Íránu v nadcházejících hodinách.

V prohlášení, které zveřejnil Bílı dům, Trump propuštění Masúda Solejmáního nezmínil. Poděkoval nicméně švıcarské vládě za pomoc při vyjednávání o Wangově propuštění. „Propuštění Američanů drženıch v zajetí je pro mou administrativu velmi důležité a budeme dělat vše pro to, abychom dostali domů všechny naše občany neprávem držené v cizině,“ uvedl Trump.

Švıcarské vládě poděkoval i ministr Zaríf. „Jsem rád, že se profesor Masúd Solejmání a pan Xiyue Wang brzy setkají se svımi rodinami. Děkuji všem, kdo se na tom podíleli, zejména švıcarské vládě,“ napsal šéf íránské diplomacie na twitteru.

Švıcarsko zastupuje americké zájmy v Íránu. USA a Írán přerušily diplomatické vztahy po íránské islámské revoluci v roce 1979 a dosud je neobnovily.

Mezi Spojenımi státy a Íránem panuje napětí zejména kvůli americkım protiíránskım sankcím, které Washington zavedl poté, co Trump loni odstoupil od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Vztahy mezi oběma státy se ještě více vyostřily po zářijovıch útocích na dvě saúdskoarabská ropná zařízení. Z útoků, ke kterım se přihlásili Íránem podporovaní šíitští povstalci v Jemenu, Washington a Rijád viní Teherán. Ten to však odmítá.