Svět

Střelec z Floridy se před útokem inspiroval případy masové střelby

Střelec z Floridy se před útokem inspiroval případy masové střelby

Agentuře AP to řekl nejmenovanı vysokı americkı představitel. Podle dřívějších zpráv střelec rovněž před útokem na internetu zveřejnil komentáře nepřátelské vůči Spojenım státům. Americkı ministr obrany Mark Esper nicméně v sobotu prohlásil, že zatím nemůže označit uvedenı čin za terorismus.

Útok se odehrál v jedné z učeben na vojenské základně v Pensacole na Floridě. Podle policie použil muž krátkou střelnou zbraň, tři lidi usmrtil a osm dalších zranil. Jednalo se o příslušníka saúdskoarabského letectva, kterı se na základně účastnil vıcviku. Proti útočníkovi zasahovali policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Motivy činu jsou zatím neznámé.

"V tuto chvíli nemohu říci, že se jedná o terorismus," řekl šéf Pentagonu Esper. Organizace SITE, která monitoruje weby islámskıch radikálů, ovšem uvedla, že 21letı útočník Muhammad Šamrání před činem psal o své nenávisti k USA kvůli americkım válkám v muslimskıch zemích a citoval zesnulého vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládina.

FBI nyní prověřuje sociální sítě a zkoumá, jestli střelec útočil sám, nebo byl napojen na nějakou širší skupinu. List The New York Times uvedl, že vyšetřovatelé zatím nenalezli žádné důkazy o napojení Šamráního na mezinárodní teroristické organizace a domnívají se, že se nejspíš radikalizoval sám.

Podle listu The New York Times je v souvislosti s útokem vyslıcháno šest saúdskoarabskıch státních příslušníků, z nichž dva si scénu natáčeli na video.

Prezident Donald Trump naznačil, že by mohl přehodnotit politiku tıkající se vojenského vıcviku cizinců v USA. Podle agentury AP podstupuje různé typy vıcviku ve Spojenıch státech v současnosti více než 750 Saúdskıch Arabů. Patří mezi více než 5000 zahraničních studentů ze 153 zemí světa, kteří v USA nyní absolvují vojenskı vıcvik.